Jak przygotować dom na fotowoltaikę

Jak przygotować dom do fotowoltaiki?

Budowa domu jest jedną z najważniejszych decyzji i tym samym inwestycji w naszym życiu. Na etapie planowania budowy musimy wziąć pod uwagę koszty związane nie tylko z materiałami, ale również uwzględnić późniejsze wydatki. Przede wszystkim są to koszty użytkowania budynku, w tym głównie rachunki za prąd. Instalacja fotowoltaiczna to najlepszy sposób na zminimalizowanie kosztów związanych z energią elektryczną. Powstaje zatem pytanie, jak przygotować dom do fotowoltaiki?

Planowanie budowy a fotowoltaika

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu domu pod montaż instalacji fotowoltaicznej będziemy mogli zminimalizować koszty związane z budową domowej elektrowni słonecznej. Do najważniejszych czynników możemy zaliczyć:

Dobór wielkości instalacji

Zanim instalacja zostanie uwzględniona przez architekta w projekcie, niezbędne jest dobranie jej mocy w taki sposób, by była w stanie sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu. W przypadku nowopowstającego domu, należy wstępnie oszacować przyszłe zużycie na podstawie urządzeń i systemów elektrycznych, np. ogrzewania, znajdującego się w domu oraz liczby mieszkańców.

Lokalizacja budynku a fotowoltaika

Istotne znaczenie ma położenie budynku. Utrudnieniem może okazać się zaciemnienie i brak dostępu do światła. Warto na etapie zakupu działki sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się wysokie drzewa albo inne budowle, które mogą ograniczać pozyskiwanie energii.

Zaprojektowanie dachu a fotowoltaika

Dach to najważniejszy element domu brany pod uwagę przy instalacji fotowoltaicznej. Jego kąt nachylenia powinien wynosić od 30 do 40 stopni. Jeśli kąt nachylenia dachu ma być mniejszy niż 15 stopni, lepszym rozwiązaniem może być budowa osobnej konstrukcji pod instalację fotowoltaiczną. Ponieważ instalacja fotowoltaiczna umieszczona na połaci dachu jest mocowana do więźby dachowej, odpowiednie punkty można rozmieścić już podczas prac dekarskich.

Wybór miejsca montażu falownika

Rozpatrując miejsce montażu falownika należy wziąć pod uwagę kilka istotnych wytycznych. Najlepsze miejsca do montażu falownika, to: kotłownia (najlepiej nie węglowa), garaż, piwnica. Zabronione jest montowanie falownika w miejscu, w którym może być narażony na działanie środków chemicznych, np. żrących kwasów, amoniaku, itd.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Może Cię zainteresować

Zadzwoń do nas
Zamknij