Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

Często spotykamy się z przekonaniem, że klimatyzacja szkodzi zdrowiu i pogarsza jakość powietrza w pomieszczeniach, w których działa. Słyszymy historie o wszechobecnych zarazkach, grzybach, które rzekomo urządzenia klimatyzacyjne uwalniają do wdychanego przez nas powietrza. W rzeczywistości jednak jest wprost przeciwnie, prawidłowo używane i odpowiednio konserwowane urządzenia znacznie poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach.

Cztery zasady, aby powietrze z Twojego klimatyzatora było zawsze czyste i świeże.

Po pierwsze – odpowiednie dostosowanie temperatury.

Jeżeli w upalny letni dzień przebywamy w intensywnie klimatyzowanym pomieszczeniu o temperaturze 20 stopni, po czym wychodzimy na zewnątrz, gdzie panuje temperatura 30 stopni, nasze ciało doznaje szoku termicznego i stajemy się bardzo podatni na osłabienie odporności – przez to łatwo się przeziębić. W celu wyeliminowania tego zjawiska nie można doprowadzić do dużych różnic temperatur między pomieszczeniami klimatyzowanymi a środowiskiem zewnętrznym – różnica ta nie powinna przekraczać 7 stopni C°. Ważnym aspektem jest również strumień chłodnego powietrza nawiewanego przez klimatyzator. Jego temperatura zazwyczaj waha się w granicach od 5 do 14 stopni. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby strumień nie był skierowany bezpośrednio na użytkowników.

Po drugie – technologia.

Technologie stosowane w nowszych urządzeniach skutecznie oczyszczają powietrze. Technologie takie jak np.: Plasma-Quad-Plus, skutecznie usuwają z otoczenia pyłki, drobinki kurzu, pleśń czy drobnoustroje, zabijają większość bakterii i alergenów. Urządzenia, w których Plasma-Quad-Plus została zaimplementowana, dają naprawdę olbrzymią ulgę osobom, które np.: cierpią na alergie pyłkowe.

Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

Po trzecie – konserwacja.

Czyste urządzenie nie rozprzestrzenia brudu i grzybów po pomieszczeniu.

To prawda, wilgoć skraplająca się w klimatyzatorze zapewnia odpowiednie warunki dla rozwoju drobnoustrojów i grzybów. Dodatkowo kurz i inne cząstki stałe zasysane przez klimatyzator z powietrza osiadają na filtrach. W związku z tym należy zadbać o regularne czyszczenie urządzenia, filtrów i stosowanie środków grzybobójczych. Taką konserwację powinno się przeprowadzać minimum dwa razy do roku.

Po czwarte – sposób na suche powietrze.

Ciągle działające urządzenie może za bardzo osuszyć powietrze, a w rezultacie wysuszyć śluzówkę nosa, zatok i spojówek. Jeżeli zaczynamy zauważać takie objawy po dłuższym przebywaniu w klimatyzowanym pomieszczeniu, należy przewietrzyć pomieszczenie w celu dostarczenia świeżego powietrza i poprawienia wilgotności. Czasami wystarczy po prostu otworzyć okna na parę minut.

Jeżeli używamy systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz systemu klimatyzacji w pomieszczeniu, to optymalnym rozwiązaniem pod względem jakości powietrza byłoby zsynchronizowane działanie obu systemów. Warto wziąć to pod uwagę przy konfigurowaniu zamawianego systemu.

Zawsze warto zbadać, jakie jest powietrze w pomieszczeniach, w których chcemy zamontować klimatyzację. Wiele budynków ma problem z dużą wilgotnością i w takim przypadku klimatyzacja jest idealnym sposobem na pozbycie się nadmiernej wilgoci.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Może Cię zainteresować

Zadzwoń do nas
Zamknij