Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji podczas upałów?

W okresie letnim, a zwłaszcza w okresie letnich upałów, klimatyzatory są uważane za integralną część każdego domu i biura. Aby jednak w wydajny i zdrowy sposób korzystać z klimatyzacji warto pamiętać o najważniejszych zasadach jej użytkowania. Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji podczas upałów?

Ustaw odpowiednią temperaturę

Ustawienie odpowiedniej temperatury jest jednym z najważniejszych aspektów użytkowania klimatyzacji podczas upałów. Eksperci zalecają, że różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 6 stopni. Czyli, jeśli na dworze temperatura jest 30 °C, w klimatyzowanym pomieszczeniu warto ustawić 24 °C. W przypadku większych upałów różnica ta może być trochę większa, ale zalecamy by na panelu nie ustawiać temperatury poniżej 23 °C.

Nie kieruj nawiewu na siebie

Temperatura strumienia chłodnego powietrza nawiewanego przez klimatyzator zazwyczaj waha się w granicach od 5 do 14 stopni. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby strumień nie był skierowany bezpośrednio na użytkowników. Zalecamy ustawienie nawiewu klimatyzacji tak aby omijał użytkownika. Zimne powietrze naturalnie opada, dlatego warto skierować nawiew jak najwyżej.

Na rynku dostępne są klimatyzatory wykrywające obecność ludzi w pomieszczeniu. Na przykład Mitsubishi Diamond wykrywa obecność w pomieszczeniu i kieruje nawiew w bezpieczną stronę.

Prawidłowo korzystaj z wentylatora

W ciepłe, lecz nie upalne dni możesz spróbować schłodzić pomieszczenie za pomocą wentylatora wbudowanego w klimatyzator. Zapewni to przyjemną temperaturę, a także zmniejszy opłaty za prąd. Jednak należy pamiętać, że szybkość wentylatora nie powinna być zbyt duża, żeby uniknąć efektu przeciągu. Optymalna szybkość wentylatora to 0,2 m/s, czyli tryb średni na pilocie.

Wyłączaj klimatyzator w pomieszczeniu, z którego nie korzystasz

Aby wykorzystywać klimatyzację efektywnie i oszczędnie wyłączaj klimatyzację, kiedy wychodzisz z pomieszczenia lub domu. Za pomocą programatora czasowego możesz ustawić go tak, aby włączał się tuż przed przyjazdem. W taki sposób upewnisz się, że wejdziesz do schodzonego pomieszczenia. W upalne dni warto wcześniej rozpocząć chłodzenie pomieszczenia.  

Zamknij okna i spuść żaluzje

Światło słoneczne wpadające przez okno może podnieść temperaturę w Twoim domu. Zamykaj okna, zasłaniaj rolety i spuszczaj żaluzje w najgorętszych porach dnia i kiedy nikogo nie ma w domu, aby naturalnie obniżyć temperaturę.

Pamiętaj o regularnych przeglądach i czyszczeniu klimatyzatora

Podczas upałów klimatyzator działa najbardziej intensywnie, właśnie dlatego konieczne jest jego regularne czyszczenie i przegląd. Zanieczyszczony klimatyzator szkodzi zdrowiu, dlatego koniecznie musimy zadbać o jego czystości. Czyszczenie filtrów warto przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku, wystarczy do tego użyć specjalnie dobranych detergentów do przeglądu i konserwacji klimatyzacji, które używane są przez wyspecjalizowane firmy serwisujące klimatyzacje. Przy okazji konserwacji serwis przeprowadzi przegląd i kontrolę klimatyzatora. Specjalista sprawdzi szczelność instalacji, wyczyści kratki nawiewne, dzięki czemu system będzie wydajny i zdrowy dla użytkowników. Przypominamy, że za pomocą naszego sklepu internetowego możesz zamówić przegląd klimatyzacji w 5 minut.

Wybieraj urządzenia wysokiej jakości

Aby mieć pewność, że urządzenie będzie efektywne i sprawne przez lata wybieraj urządzenia wysokiej jakości. Często niektóre modele renomowanych marek, jak np. Mitsubishi Electric MSZ-HR i Mitsubishi Electric MSZ-AP, są niewiele droższe od modeli chińskich marek, ale są znacznie wydajniejsze i bardziej efektywne.

Przestrzeganie tych kilku prostych zasad zapewni prawidłowe korzystanie się z klimatyzatora w czasie upałów. Dzięki temu system klimatyzacji będzie maksymalnie wydajny, a jego użytkowanie zdrowe i przyjemne.

Jeśli nadal masz jakieś pytania związane z używaniem klimatyzacji skontaktuj się z naszymi Fachowcami. Projektując instalację koncentrujemy się przede wszystkim na Twoich potrzebach i Twoim komforcie. Przedstawiamy ofertę, która mieści się w Twoim budżecie.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Może Cię zainteresować

Zadzwoń do nas
Zamknij