Montaż klimatyzacji w bloku - jakie formalności?

Montaż klimatyzacji w bloku – jakie formalności?

Klimatyzacja to najpopularniejsze rozwiązanie poprawiające jakość powietrza w pomieszczeniach i zapewniające komfort cieplny zarówno latem, jak i zimą. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w swoim domu. Proces montażu i wyboru klimatyzacji jest dość prosty, ale wymagania dotyczące dokumentacji różnią się w zależności od miejsca instalacji.

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, nie musisz martwić się o żadne formalności i możesz zamontować klimatyzator gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz. Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy chcemy zainstalować klimatyzator w bloku lub innym budynku wielorodzinnym.

Posiadając mieszkanie lub lokal usługowy w bloku mamy prawo wprowadzać jakiekolwiek zmiany w środku. Jednak w przypadku instalacji na elewacji budynku koniecznie musimy uzyskać zgodę zarządcy budynku. Ponieważ montaż klimatyzacji w bloku wymaga ingerencji w częściach wspólnych, to należy zacząć od regulaminu wspólnoty mieszkaniowej w tym zakresie. Jeśli nie znajdziemy tam odpowiedzi, to wówczas zalecamy wystosowanie zapytania do administracji.

Do zapytania polecamy załączyć opis instalacji, dane techniczne urządzenia oraz wizualizację. Pracownicy odpowiedzialni za sprawy techniczne preferują konkretne informacje i bardzo często przychylnym okiem spoglądają na profesjonalne sporządzone zapytanie. Najważniejszymi dla spółdzielni parametrami klimatyzatora są poziom hałasu oraz sposób odprowadzenia skroplin. Najczęstszym wymogiem jest odprowadzenie skroplin do kanalizacji zlokalizowanej w lokalu. 

Kolejnym etapem jest przygotowanie i złożenie wniosku o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku. Główne informacje, które powinien zawierać dokument to parametry urządzenia, miejsce oraz projekt montażu. Warto jednak pamiętać, że wymagane elementy mogą różnić się w zależności od przepisów uchwalonych przez spółdzielnię lub wspólnotę. Także w niektórych przypadkach zarządca budynku może wymagać pisemnej zgody sąsiadów.

W każdym razie zdanie administracji o naszych zamiarach ingerencji w zewnętrzną część bloku jest decydujące w przypadku montażu klimatyzacji w bloku. Pamiętaj, że montaż urządzenia na elewacji bez zgody zarządcy budynku może zakończyć się koniecznością późniejszego demontażu. 

Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości dotyczące formalności związanych z montażem klimatyzacji w bloku, nie wahaj się i skontaktuj się z naszymi fachowcami.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Może Cię zainteresować

Zadzwoń do nas
Zamknij