
System klimatyzacji VRF – idealne rozwiązanie dla domów, apartamentów, penthousów oraz willi.
Domy, wille, apartamenty, penthousy. Wspólnym mianownikiem wspomnianych obiektów mieszkalnych, istotnych przy doborze systemu klimatyzacji, są duże powierzchnie, ograniczona przestrzeń do montażu agregatów oraz wysokie oczekiwania Inwestorów. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem, które zapewni optymalną pracę klimatyzacji spełniając wszystkie trzy wymogi jest system VRF (VRV).
Nutka historii i technologii
Pierwszy system VRF został uruchomiony na początku lat 80’ i był to układ o mocy około 20 kW z 4 jednostkami wewnętrznymi. Aktualnie dysponujemy systemami VRF o mocy 200 kW które obsłużą 60 jednostek wewnętrznych. Technologia zmiennego przepływu czynnika (VRF) pozwala na budowę tak dużych i skomplikowanych systemów klimatyzacji. W odróżnieniu od systemów multi split, których możliwości kończą się na 8 jednostkach wewnętrznych i ok. 16 kW mocy chłodniczej.
Popularność systemów VRF w obiektach mieszalnych.
Systemy klimatyzacji VRF zyskują na popularności i nie mamy tutaj na myśli obiektów biurowych i przemysłowych. Rozwój technologii pozwala na podłączenie coraz to większej ilościi jednostek wewnętrznych do jednego agregatu. Jednostki zewnętrzne są coraz mniejsze, pracują na nowoczesnych i ekologicznych czynnikach chłodniczych (R32), dzięki czemu stały się bardziej efektywne i energooszczędne, a także – cichsze.
Przede wszystkim, wykorzystując system VRF możemy schłodzić salon, gabinet, jadalnię, kuchnię i cztery sypialnie na jednym układzie i jednym agregacie. Dodatkowo agregat można posadowić na dachu lub w rogu działki, prowadząc instalację chłodniczą w szachcie lub w ziemi pokonując w ten sposób odległości lub przewyższenia. Wszechstronność jest bardzo duża, czego nie oferuje system multi split.
Nowocześnie i elegancko.
Jeszcze kilka lat temu systemu VRF współpracowały z jednostkami kasetonowymi, kanałowymi oraz topornymi i głośnymi jednostkami ściennymi. Projektując system klimatyzacji świadomie pomijaliśmy jednostki ścienne, na rzecz zabudowanych urządzeń kanałowych. Podnosiło to koszty inwestycji oraz nie zawsze zjednywało przychylność Inwestorów, którzy na przykład byli przeciwni obniżaniu sufitów.
Aktualnie producenci postarali się o podłączenia do układów VRF ich eleganckich i najbardziej zaawansowanych technologiczne jednostek wewnętrznych. Na przykład system City Multi Mitsubishi Electric współpracuje z jednostkami ściennymi Diamond. Decydując się na taką jednostkę zyskujemy ponadczasowy dizajn klimatyzatora, najlepiej wyposażoną jednostkę ścienną na rynku oraz oczyszczacz powietrza. Jedną z takich inwestycji zrealizowaliśmy w penthausie w centrum Warszawy.
Koniecznie na etapie remontu!
Dla uzyskania najlepszego efektu, instalację należy zrealizować na etapie remontu lub budowy. System VRF zbudowany jest z jednej głównej nitki przewodów chłodniczych, trójników lub rozdzielaczy oraz odgałęzień doprowadzających czynnik do jednostki wewnętrznej. Więcej o korzyściach wczesnego planowania instalacji przeczytacie tutaj.
Przykładem dobrze zaprojektowanej i przemyślanej instalacji, realizowanej na etapie generalnego remontu jest inwestycja na prestiżowym osiedlu Fot Cze w Warszawie. Przy tej inwestycji schowaliśmy i zabudowaliśmy przypodłogowe jednostki do zabudowy oraz jednostki kanałowe. Jedyne elementy widoczne to kratki nawiewne i wyciągowe, które służą także jako rewizje serwisowe.
Systemy VRF jako pompy ciepła powietrze-powietrze.
Pompy ciepła powietrze-powietrze zyskują na popularności. Głównym czynnikiem wzrostu jest ich wysoka efektywność podczas grzania oraz połączenie dwóch funkcji (chłodzenia i grzania) z wykorzystaniem jednego systemu. Systemy VRF dzięki bardzo dobrym parametrom SCOP idealnie wkomponowują się w ten trend. Z ciekawostek – warszawski Warsaw Spire jest jednym z największych obiektów biurowych na świecie wyposażony w układ VRF producenta Samsung, który wykorzystywany jest do grzania i chłodzenia.
Co więcej, ogromnym atutem powyższego systemu oraz innych układów VRF jest możliwość grzania i chłodzenia w jednym czasie. Taka funkcja sprawdzi się w obiektach usytuowanych na stronę północną i południową. Wówczas w okresach przejściowych strona północna będzie ogrzewana, a strona południowa chłodzona. Jednak nie wszystkie układy VRF posiadają taką funkcję, dlatego niezbędne są wcześniejsze konsultacje z instalatorem lub projektantem.
Inwestycja na lata.
Ponad 15 lat temu firma Softman S.A. budując swoją siedzibę, zdecydowała się ogrzewanie i chłodzenie system Mitsubishi Electric City Multi. W budynku biurowym zamontowano prawie 90 jednostek kanałowych i kasetonowych obsługiwanych przez 4 agregaty. Nasza firma od 2020 roku zajmuje się przeglądami i konserwacją wyżej wymienionego systemu. Jesteśmy pod wrażaniem, jak efektywny jest to układ. Z historii serwisowej wynika, że w przeciągu tych 15 lat układ nie uległ żadnej poważnej awarii, poza drobnymi usterkami.
Inwestycja Softman S.A. w podwarszawskim piasecznie jest przykładem wizjonerstwa i odwagi inwestorskiej, którą po latach można określić jako wyśmienita decyzja prezesa firmy Softman S.A. Więcej o tej inwestycji przeczytacie tutaj.
Doświadczenie naszej firmy z systemami VRF.
Od 2008 roku zaprojektowaliśmy, wykonaliśmy instalację oraz dostarczyliśmy urządzenia do kilkudziesięciu inwestycji opartych na systemach VRF. Montowaliśmy układy chińskich producentów (AUX, Rotenso, Haier), koreańskich (Samsung, LG) oraz japońskich (Daikin, Mitsubishi Electric). Nad większością tych układów sprawujemy opiekę serwisową. Bazując na naszym doświadczeniu, na pewno możemy określić systemy VRF jako mało awaryjne, efektywne energetycznie, a przede wszystkim elastyczne w zakresie doboru. Układy VRF pod względem mocy chłodniczej oraz doboru jednostek wewnętrznych można zaprojektować praktycznie do każdego budynku, o dowolnym przeznaczaniu. Dzięki nieustannemu rozwijaniu tego produktu przez producentów jest to rozwiązanie na lata.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomość