Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan

Mitsubishi Electric to jeden ze światowych liderów w branży klimatyzacji i pomp ciepła. Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan powietrze-woda służą do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody.

Pompy ciepła powietrza woda typu split składają się z oddzielnej jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna pobiera energię cieplną z powietrza, a jednostka wewnętrzna wykorzystuje ją do podgrzewania wody w układzie.

Dlaczego Mitsubishi Ecodan?

Design i kompaktowy rozmiar

Obudowa jednostki zewnętrznej Mitsubishi Electric Ecodan jest minimalistyczna i idealnie pasuje do elewacji budynków. Dzięki pojedynczemu wentylatorowi wymiary jednostek są niewielkie, co pozwala na umieszczenie ich w większości przestrzeni na zewnątrz budynku.

Pompy ciepła Ecodan charakteryzują się bardzo niskim poziomem hałasu, co jest dużą zaletą np. w przypadku niewielkiej działki lub niewielkiej odległości do działki sąsiadującej.

Jednostki Ecodan są zasilanie nowym czynnikiem chłodniczym R32, który ma niewielki wpływ na efekt cieplarniany, dzięki temu są bardzo ekologiczne.

Współczynnik efektywności COP

Przy analizowaniu pomp ciepła niezwykle istotny jest współczynnik efektywności COP, który określa stosunek mocy cieplnej do mocy elektrycznej.  W przypadku pomp ciepła im niższa temperatura zasilania i im wyższa temperatura otoczenia, tym urządzenie działa efektywniej. Pompy ciepła Ecodan osiągają bardzo wysokie współczynniki COP, dzięki czemu sezonowe zużycie energii elektrycznej jest na niskim poziomie.

Optymalnym ze względu na komfort i zużycie energii elektrycznej połączeniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego w całym domu, gdy jako źródło ciepła chcemy zastosować pompę ciepła. Zdecydowanie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem podczas budowy domu.

Zubadan Inverter i Eco Inverter

Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan możemy podzielić na dwa główne typy w zależności od zastosowanej jednostki zewnętrznej:

Eco Inverter – idealne rozwiązanie dla nowych, dobrze docieplonych domów o niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania. Dostępne są jednostki o mocy 4, 6 i 8 kW.

Zubadan Inverter – są zdolne do działania z pełną mocą nawet do temperatury -15°C z gwarantowanym zakresem pracy do -28°C. Rozwiązanie Zubadan Inverter zapewnia wysokie wskaźniki efektywności nawet w połączeniu z typowymi grzejnikami dzięki możliwości osiągania wysokiej temperatury zasilania (do 60°C). W ofercie dostępne są modele o mocy 6, 8, 10, 12 i 14 kW. Jednostki Zubadan są odpowiednie do nowych budynków o dużej powierzchni ogrzewanej. A także pasują dla starszych budynków przechodzących termomodernizację z ogrzewaniem opartym na tradycyjnych grzejnikach.

Jednostki wewnętrzne

Pompy ciepła Ecodan posiadają dwa typy jednostek wewnętrznych, które można zastosować:

Mitsubishi Electric Ecodan

Urządzenie charakteryzuje się bardzo kompaktowymi wymiarami i możliwością podwieszenia na ścianie. Konieczne jest jednak zastosowanie oddzielnego zasobnika na ciepłą wodę użytkową.

Mitsubishi Electric Ecodan

Urządzenie tego typu charakteryzuje się wbudowanym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową. Do wyboru jest model o pojemności zasobnika 170, 200 i 300 litrów. Zaletą tego rozwiązania jest duża oszczędność miejsca – nie musimy stosować dodatkowych zbiorników ani tworzyć rozbudowanych rurociągów. Jednostkę tego typu można idealnie dopasować do małych pomieszczeń lub wkomponować w pomieszczeniach użytkowych.

Mitsubishi Electric Ecodan

W jednostkach z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej woda przygotowywana jest na bieżąco w sposób przepływowy. Podgrzewanie wody odbywa się za pomocą osobnego, wbudowanego wymiennika płytowego. Zimna woda przetłaczana jest przez niewielkich rozmiarów pompę obiegową z dolnej części zasobnika i po podgrzaniu wprowadzana jest do jego górnej części. Następnie z górnej części pobierana jest ciepła woda. Dzięki zastosowaniu takiej techniki podgrzewu można było zmniejszyć kubaturę jednostki, co jest niemożliwe w przypadku konieczności wyposażenia urządzenia w wężownicę.

Autoadaptacja – inteligentne sterowanie nastawą temperatury

Pompy ciepła Mitsubishi Electric mogą być wyposażone w bezprzewodowy sterownik pokojowy, który pozwala na zastosowanie trybu autoadaptacji. W trybie tym pompa ciepła stopniowo „uczy się” budynku, zapisując w pamięci reakcję budynku i optymalne nastawy pozwalające osiągnąć ustawioną przez użytkownika temperaturę wewnętrzną zadając optymalną temperaturę zasilania. Dzięki temu zoptymalizowane jest zużycie energii elektrycznej przez pompę i cały czas utrzymany jest optymalny komfort w pomieszczeniach.

Mitsubishi Electric Ecodan

Aplikacja mobilna MELCloud

Dzięki wyposażeniu pomp ciepła w moduł sterowania wi-fi możemy sterować urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie za pomocą telefonu, tabletu lub komputera z dostępem do internetu.

W przypadku innych instalacji od Mitsubishi Electric (np. klimatyzacji, rekuperacji) mamy wygodę sterowania każdym z tych systemów za pomocą jednej aplikacji.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Jak wybrać klimatyzację do mieszkania?

Zważając na szeroką ofertę klimatyzatorów dostępnych na rynku wybór odpowiedniego urządzenia może być skomplikowany, szczególnie dla nowych użytkowników. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, dzięki któremu będziesz mógł łatwo wybrać klimatyzację do mieszkania, dopasowaną do Twoich potrzeb.

Typ klimatyzacji

Przede wszystkim warto zastanowić się jaki rodzaj klimatyzacji będzie najbardziej odpowiedni do Twojego mieszkania. Najbardziej popularny jest klimatyzator naścienny. Innym rozwiązaniem jest jednostka kasetonowa z jednostronnym nawiewem oraz klimatyzacja kanałowa, którą instalujemy w zabudowie.

Właściciele wykończonych mieszkań, którzy nie mają ochoty na kucie ścian często wybierają klimatyzację naścienną w systemie split. Takie instalacje są szybko wykonywane i z reguły najtańsze. Klimatyzacja split jest przydatna, kiedy chcemy schłodzić jedno pomieszczenie w mieszkaniu. Natomiast jeśli potrzebujemy klimatyzację w kilku pomieszczeniach i zdecydujemy się zastosowanie systemów split będziemy mieli na elewacji czy balkonie kilka jednostek zewnętrznych. Jeśli obecność kilku agregatów Ci przeszkadza lub nie masz na to miejsca sugerujemy rozważyć rozwiązanie typu multi split.

Klimatyzacja w systemie multi split jest najczęściej wybierana przez naszych Klientów. W tym rozwiązaniu do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć do pięciu lub sześciu jednostek wewnętrznych. Dzięki temu rozwiązaniu np. w przypadku klimatyzowania pięciu pomieszczeń nie musisz szukać miejsca na pięć agregatów. Twoje mieszkanie z zewnątrz wygląda dużo lepiej, Twoje balkony nie są „okupowane” przez jednostki zewnętrzne.

Zastosowanie klimatyzacji kanałowej wymaga wykonania zabudowy, np. zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych bądź zabudowy meblowej. Nad zabudową montujemy jednostkę kanałową, od której odprowadzone są nawiewy do klimatyzowanych pomieszczeń. System kanałowy nie ingeruje w estetykę Twojego mieszkania. Zastosowanie klimatyzacji centralnej nie wyklucza włączenia do systemu innych jednostek wewnętrznych.

Kolejnym elementem, który może wpłynąć na wybór klimatyzacji są wymogi administracji dotyczące montażu klimatyzacji w bloku. Wymagane elementy mogą różnić się w zależności od przepisów uchwalonych przez spółdzielnię lub wspólnotę. W związku z powyższym sugerujemy zapoznać się z nimi jeszcze na początku planowania instalacji w swoim mieszkaniu.  

Jak wybrać klimatyzację do mieszkania?

Wygląd i funkcjonalność

Klimatyzatory domowe różnią się także swoją funkcjonalnością i wyglądem. Nowoczesne jednostki zwykle posiadają takie funkcje jak: wykrywanie obecności, tryb nocny, oczyszczanie powietrza. Także niektóre urządzenia mają unikalne cechy, na które warto zwrócić uwagę. Na przykład Mitsubishi LN-Diamond posiada inteligentny nawiew i-see 3D, który wykrywa obecność i położenie osób w pomieszczeniu oraz odpowiednio reguluje kierunek nawiewu. Co więcej, większość klimatyzatorów posiada szeroką ofertę kolorów, ich dostępność sprawdzisz w naszym sklepie

Jeśli nadal masz jakieś pytania związane z wyborem klimatyzacji skontaktuj się z naszymi Fachowcami. Projektując system koncentrujemy się przede wszystkim na Twoich potrzebach i Twoim komforcie. Przedstawiamy ofertę, która mieści się w Twoim budżecie.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Ile kosztuje montaż klimatyzacji domowej?

Istnieje dużo sposobów podawania cen na montaż klimatyzacji, dlatego często pojawia się pytanie, ile tak naprawdę kosztuje montaż klimatyzacji domowej? Przykładowo, jeśli widzimy ofertę urządzenia Mitsubishi Electric MSZ-EF18VGKB w cenie 1 570 zł najlepiej od razu sprawdzić co zawiera wskazana cena. 

Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?

Po pierwsze musimy uwzględnić to, że klimatyzator składa się z urządzenia wewnętrznego i zewnętrznego. Większy wpływ na cenę zestawu ma zewnętrzna część klimatyzatora, która w przypadku Mitsubishi Electric kosztuje katalogowo około 4 000 zł netto. Zakupu agregatu nie dokonasz jednak bez odpowiednich uprawnień. Oznacza to, że w celu zakupu musisz zwrócić się do odpowiedniej firmy, która dokona także montażu urządzenia.

Dwa urządzenia lub montaż kupione u różnych dostawców oznaczają wiele sfer odpowiedzialności w przypadku napraw gwarancyjnych. W związku z powyższym w przypadku awarii trzeba będzie zamówić firmę serwisową, która zidentyfikuje awarię, a to oznacza dodatkowy koszt. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup i montaż klimatyzatora w jednej firmie usługowej.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji domowej?

Po drugie warto zwrócić uwagę na system, do którego została przeznaczona jednostka. Przedmiotem wspomnianego wyżej ogłoszenia była jednostka Mitsubishi Electric MSZ-EF18VGKB, która jest urządzeniem przeznaczonym wyłącznie do systemu multi split. To znaczy, że musi ona pracować w parze z jeszcze jedną jednostką wewnętrzną. Jeżeli chcesz użyć tej jednostki to początkowe 1 570 zł musisz pomnożyć razy dwa, co daje kwotę 3 140 zł. Także trzeba uwzględnić zakup jednostki zewnętrznej do systemu multi split, której koszt katalogowy wynosi około 6 400 zł netto.

Ostatnią, choć nie mniej ważną kwestią jest instalacja klimatyzacji. Zacznijmy od tego, że aby zachować gwarancję montaż musi być wykonany przez osoby z certyfikatem producenta urządzenia. Dodatkowo osoby te muszą posiadać odpowiednie uprawnienia, szerzej pisaliśmy na ten temat w naszym poradnikuKoszt instalacji to około 2 000 zł (przy jednym urządzeniu).

Podsumowując, na cenę montażu klimatyzacji wpływa wiele czynników i mogą się one różnić w zależności od dostawcy. W związku z powyższym początkowa cena 1 570 zł może wzrosnąć do 13 540 zł lub więcej. Przy zakupach na taką kwotę zapewne chcesz mieć pewność, że wszystko będzie działało bez zarzutu. 

Wybór czy warto zaufać dostawcy, który wabi niską ceną, czy temu, kto oszczędza Twój czas i przedstawia całkowity koszt systemu klimatyzacji bez ukrytych kosztów należy do Ciebie. Naszym zdaniem warto zorganizować wszystko w jednym miejscu u lokalnego dostawcy. 

Zapraszamy do naszego sklepu gdzie ceny są przejrzyste oraz nie zawierają kruczków.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Klimatyzacja kasetonowa – czym jest i jak działa?

Jeżeli klimatyzator ścienny nie pasuje do Twojej wizji wnętrza, mamy dla Ciebie znakomitą alternatywę – klimatyzacja kasetonowa.

Przede wszystkim te chowane w suficie jednostki wyróżniają się doskonałą dystrybucją zimnego powietrza w pomieszczeniach.  Jest ono wydmuchiwane pod samym sufitem, a następnie naturalnie opada na dół. Mając “kasetę” w biurze lub domu, nie musisz się przejmować, że zimne powietrze będzie dmuchać komuś prosto w twarz. 

Kiedyś te klimatyzatory były naprawdę duże, dlatego stosowano je głównie w biurach, dzisiaj na rynku pojawiły się nowe, kompaktowe modele, które mogą być doskonale zaadaptowane również w domu, tak pod względem rozmiaru, jak i szybkiej instalacji.

Do naszej oferty wybraliśmy 3 naszym zdaniem, najlepsze klimatyzatory kasetonowe na rynku.

Wszystkie jednostki:

Mitsubishi Modern Ez Fit

Jest to jeden z najelegantszych klimatyzatorów kasetonowych. Producent stworzył go tak, aby jego instalacja była bardzo prosta i ergonomiczna, dlatego łączy się z naprawdę niewielką ingerencją w powierzchnię sufitu. 

Ten klimatyzator nie zawodzi we wszystkich obszarach, w których Mitsubishi Electric zyskało znakomitą reputację, jest bardzo cichy, bardzo elegancki i po prostu nie ulega awariom.

Pompka skroplin jest w nim wbudowana w opcji podstawowej.

Działa z nowoczesną Apką Mitsubishi Kumo cloud®.

Głośność jednostki wewnętrznej: 27/31/34/38 dB(A)

Mitsubishi SLZ-KF

To jest klasyczna jednostka z czterema wylotami powietrza. Jest niezwykle efektywna a równocześnie bardzo cicha. Opcjonalny sensor 3D i-see cały czas monitoruje temperaturę w pomieszczeniu i reguluje dopływ zimnego powietrza tak, aby każdy czuł się komfortowo, natomiast w momencie, kiedy nie ma nikogo w pomieszczeniu sensor włącza tryb oszczędzania.

Jednostkę montuje się w suficie na głębokości 245 mm.

Głośność jednostki wewnętrznej: 25/31 dB(A)

Dwa filtry dbają o to aby powietrze w pomieszczeniu było czyste i zdrowe.

Haier Flow Cassette

Jest to świetny klimatyzator w bardzo dobrej cenie. Nawiew obwodowy 360⁰ pozwala schłodzić każdy zakątek pomieszczenia i zapewnić maksymalny komfort użytkownikom.

Jednostkę montuje się w suficie na głębokości 260 mm.

Głośność jednostki wewnętrznej: 27/31/34/38 dB (A)

Dwa filtry gwarantują bardzo dobrą jakość powietrza. 

Klimatyzator nie chłodzi, nie załącza się lub kapie z niego?

Nie panikuj, zanim wezwiesz serwis mamy dla Ciebie kilka prostych wskazówek, dzięki którym możesz uniknąć niepotrzebnej interwencji techników. Z Naszego doświadczenia możemy uspokoić tym, że znaczącą część zgłaszanych, drobnych usterek można naprawić we własnym zakresie.

Klimatyzator nie chłodzi:

Ustawienia pilota, czyli aż 6 na 10 tego typu zgłoszeń dotyczy błędnych ustawień pilota. Jeżeli chcesz, aby Twój klimatyzator chłodził, to włącz funkcję COOL (często ikona śnieżynki), jeżeli jednostka ma grzać to opcję HEAT (często ikona słoneczka). Pamiętaj, że w trybie AUTO jednostka może pracować nie tak, jak tego od niej oczekujesz. Odczekaj około 15 minut po poprawnym załączeniu jednostki wewnętrznej, klimatyzator po takim czasie może uzyskać swoje optymalne parametry pracy.

Klimatyzator się nie uruchamia:

A może jednostka klimatyzacyjna w ogóle się nie załączyła? Na początku należy sprawdzić baterie w pilocie. Otwórz tylną klapę pilota, sprawdź czy baterie nie rozlały się, delikatnie je przekręć i zamknij klapę. Następnie po naciśnięciu przycisku POWER, na ekranie pilota powinna wyświetlić się temperatura, tryb w jakim pracuje klimatyzator oraz pozostałe włączone funkcję. Jeżeli tak się nie stało, to proszę wymień baterię w pilocie.

Klimatyzator nie chłodzi, nie załącza się lub kapie z niego?

Pilot działa, jednostka się nie załącza:

Pilot działa a jednostka wciąż się nie załącza? W takim wypadku szukamy źródła zasilania, dla małych i średnich jednostek jest to najczęściej gniazdko 230 V. Jeżeli tak nie jest, to w dobrze opisanej rozdzielnicy znajdziesz bezpiecznik „KLIMA”, „KLIMATYZACJA”; spójrz proszę, czy bezpiecznik jest załączony, (skierowany do góry).

Cieknie z klimatyzatora:

W tej sytuacji niewiele można zdziałać samodzielnie. Przyczyną awarii może być zatkanie odpływu skroplin, nieszczelność na odpływie lub nieszczelność w układzie chłodniczym. Najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie klimatyzatora i zabezpieczenie powierzchni narażonej na uszkodzenia wynikające z zalania, następnie skontaktuj się z nami korzystając z formularza.

Uruchomiłeś klimatyzator i odczuwasz nieprzyjemny zapach? Serwis, serwis, serwis! Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz wykonywany był przegląd i konserwacja klimatyzatora i skorzystaj z naszego formularza. Nie ma reguły, że w jednym urządzeniu nieprzyjemny zapach zacznie się wydobywać po kilku latach, a w innych po kilku miesiącach, czynników może być wiele, sposób jest jeden – przegląd i konserwacja klimatyzacji.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Klimatyzacja split – czym jest i do czego służy?

Klimatyzator split – najbardziej popularny typ klimatyzacji na którą składa się jedna jednostka wewnętrzna (parownik) oraz jedna zewnętrzna (skraplacz). Klimatyzatory split mogą mieć od 2,00 kW, do nawet 28,00 kW mocy chłodniczej. Można je instalować w mieszkaniach, biurach, domach, lokalach usługowych, czy też pomieszczeniach technicznych.

Producenci klimatyzatorów oferują bogaty typoszereg jednostek wewnętrznych:

naścienne – najbardziej popularne i w największym wyborze z oferty, w różnych kolorach i deasingu. Na przykład LG ma w swojej ofercie klimatyzator split ścienny o kształcie obrazu.

kasetonowe – drugi wybór klientów, jednostki instalowane do do stropu, zasłonięte przez sufit podwieszany lub odkryte. Często spotykane w lokalach usługowych oraz pomieszczeniach biurowych. Od pewnego czasu, po wprowadzeniu modeli z jednostronnym nawiewem bardzo popularne w mieszkaniach i domach.

kanałowe – jedyny typ jednostek split (z jedną jednostką wewnętrzną) która może schłodzić więcej niż jedno pomieszczenie. Jedyny wybór w sytuacji kiedy użytkownik zamiarze kompletnie zabudować lub schować jednostkę wewnętrzną.

→ przypodłogowe – idealny wybór na poddaszach lub kiedy zamierzamy intensywnie wykorzystywać klimatyzację do grzania.

Nowoczesne klimatyzatory split poza funkcją chłodzenia są wyposażone w funkcję grzania, oczyszczania powietrza, a niektóre zapewniają nawiew świeżego i przefiltrowanego powietrza. 

Wadą klimatyzatorów split jest brak możliwości chłodzenia kilku pomieszczeń przy wykorzystaniu jednego agregatu, a w przypadku jednostki kanałowej brak możliwości regulacji temperatury w kilku pomieszczeniach. 

Podsumowując, klimatyzacja split jest idealnym rozwiązaniem dla schłodzenia jednego pomieszczenia o dowolnym rozmiarze. W naszym sklepie internetowym znajdziesz bogatą ofertę najlepszych klimatyzatorów split na rynku.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Pompki skroplin – zbawiennie czy zło konieczne?

Odwiecznym dylematem przy doborze systemu oraz prowadzeniu instalacji jest sposób odprowadzenia skroplingrawitacyjnie czy z użyciem pompki skroplin? Oczywiście w sytuacjach, kiedy możliwość wykonania odpływu z jednostki wewnętrznej ewidentnie jest ze spadkiem, to wówczas tego dylematu nie mamy. Jednak kiedy w grę wchodzi dodatkowe rozkuwanie ściany, dodatkowe koryto elektroinstalacyjne, dodatkowe kilka lub kilkanaście metrów rurki skroplinowej, to wówczas stajemy przed pytaniem: mechanicznie czy grawitacyjne?

W celu próby odpowiedzenia na te pytanie zacznijmy od początku. W trakcie trybu chłodzenia, poprzez różnicę temperatur pomiędzy wymiennikiem jednostki wewnętrznej, a zasysanym ciepłym powietrzem dochodzi do skraplania wilgoci. Dzięki temu procesowi powstaje kondensat. Skroplona wilgoć w postaci wody z wymiennika spływa na tacę ociekową jednostki wewnętrznej, a następnie do odpływu, który jest już wykonywany przez ekipę montującą klimatyzację.

Od odejścia z tacy ociekowej do końca odpływu kondensat możemy odprowadzić sposobem grawitacyjnym, zachowując spadek ok. 2% na metrze bieżącym instalacji. Skropliny odprowadzamy głównie do kanalizacji, ale także na trawniki, do kratek odpływowych na tarasach lub balkonach, wpinamy je do rynien. Paleta rozwiązań jest bardzo duża. Najważniejsze, że woda spływa swobodnie bez użycia dodatkowych urządzeń.

Kiedy warto stosować pompki skroplin?

Często nie mamy takiej swobody. Na drodze wyżej wymienionych odpływów stają przeszkody, których nie ominiemy ze spadkiem, np. otwór drzwiowy lub okienny. Wówczas odprowadzenie kondensatu musimy wspomóc mechanicznie z użyciem pompki skroplin. W takiej sytuacji pompka staje się urządzeniem koniecznym i bezcennym.

Kiedy warunki instalacyjne pozwalają nam na grawitacyjne odprowadzenie kondensatu, czasami kosztem większego jednorazowego nakładu finansowego lub dłuższym terminem realizacji to wówczas nakłaniamy do odpływu ze spadkiem. Nawet kiedy wykorzystanie pompek jest tańsze. Głównym argumentami są: brak dodatkowego urządzenia w naszym systemie klimatyzacji, nie mamy dodatkowego hałasu podczas korzystania z klimatyzacji oraz grawitacyjne odpływy zdecydowanie rzadziej ulegają awariom, szczególnie przy regularnych przeglądach i konserwacjach.

W 2015 roku wykonaliśmy montaż 30 szt. klimatyzatorów split dla jednej z warszawskich firm. Do wyboru mieliśmy montaż do każdej jednostki pompki skroplin z ok. 5-10 metrowym odejściem rurki do kanalizacji, a wykonaniem dedykowanego odpływu kanalizacyjnego pod pomieszczeniami biurowymi i podłączenie grawitacyjne do tego odpływu wszystkich jednostek. Koszt opcji I wyniósłby 9 000 zł netto, opcja druga kosztowała Użytkownika 13 500,00 zł netto.

Od momentu montażu, przy regularnych przeglądach, nie byliśmy wzywani do żadnego wycieku. Użytkownik nie skarżył się na żaden hałas. Jesteśmy przekonani, że przez te  lata na pewno wymienilibyśmy już kilka pompek, których cena z wymianą tj. ok 400-450 zł netto. W dalszej perspektywie czasu pewnie wszystkie byłyby do wymiany (standardowo producenci udzielają 1 gwarancji na pompki). Czyli po wymianie 10 szt. opcja grawitacji zaczyna być tańsza.

Pomimo że producenci ulepszają swoje urządzenia, wprowadzają nowe, to wciąż jest to dodatkowe urządzenie w naszej instalacji. Urządzenie, które pracuje, pobiera energię, ma prawo się popsuć i również hałasuje. Zawsze gdzie jest możliwość odprowadzenia grawitacyjnego proponujemy zastanowić co najmniej dwa razy.

Więcej o przygotowaniu się do instalacji klimatyzacji znajdziesz w naszym poradniku.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Montaż klimatyzacji przed czy po remoncie?

Często Państwo pytacie nas, czy należy zdecydować się na montaż klimatyzacji przed czy po remoncie? Czy też można odłożyć tę inwestycję na przyszłość? Nasza odpowiedź brzmi, że najlepszym terminem montażu klimatyzacji jest czas remontu lub prac wykończeniowych mieszkania czy też domu.

W celu zamontowania klimatyzacji musimy połączyć jednostkę wewnętrzną z agregatem znajdującym się na zewnątrz. Przewody instalacyjne, jakie prowadzimy to zazwyczaj dwie rury miedziane w izolacji, przewód sterujący oraz skroplinowy. Dla sypialni, salonów i innych standardowych pomieszczeń mieszkalnych taka wiązka przewodów jest wielkości pięści dorosłego człowieka.

Przewody instalacyjne należy ukryć i najczęściej chowamy wiązki instalacyjne w bruździe w ścianie, w zabudowie z g-k lub korycie elektroinstalacyjnym. W przypadku pomieszczeń technicznych, biurowych lub innych lokali koryto zazwyczaj jest akceptowalne, to już w przypadku wyremontowanego mieszkania nie do końca. Często decydują się Państwo na montaż kilku jednostek wewnętrznych. Wówczas przewody chłodnicze musimy poprowadzić od każdej jednostki wewnętrznej do zewnętrznej.

Etap remontu daje nam możliwość, aby instalację schować w bruździe w ścianie lub podłodze. Dodatkowo na tym etapie nie mamy ograniczeń i dlatego możemy umiejscowić jednostki wewnętrzne w dowolnym miejscu w sypialni czy salonie. Skropliny spływające z jednostki wewnętrznej odprowadzamy do kanalizacji.

Montaż klimatyzacji po remoncie

Oczywiście w sytuacji, kiedy mamy wykończone i użytkowane pomieszczenie jesteśmy w stanie wykonać poprawnie instalację. Jednak wówczas w doborze miejsca montażu klimatyzatora w pomieszczeniu kierują się Państwo głównie krótkim odcinkiem pomiędzy urządzeniem, a przejściem przez ścianę budynku. Tak, aby jak najmniej ingerować w pomalowane już ściany. Pomimo zabezpieczonego miejsca instalacji, korzystania z odkurzaczy przemysłowych przy wszelkich wierceniach nie jesteśmy w stanie uniknąć kurzu i pyłu.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za instalacją na etapie remontu jest elastyczność w doborze jednostek oraz ich ulokowania. Na przykład można zdecydować się na klimatyzację kasetonową lub kanałową. Tutaj można podejrzeć efekty instalacji wykonanej podczas remontu gdzie wykorzystaliśmy klimatyzację kanałową. Przy tej realizacji wykorzystaliśmy jednostki kasetonowe.

Podsumowując

Jeżeli mogą Państwo przeprowadzić instalację klimatyzacji na etapie remontu to, jest to najlepszy czas na nasze prace. Nie ma żadnych argumentów, poza finansowymi, aby odwlekać montaż. W sumie to finansowe kwestie również przemawiają za wykonaniem montażu przed wykończeniem mieszkania, ponieważ nie musimy ponownie naprawiać bruzd i malować ścian. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszą firmą w dniu odbioru kluczy od nowego mieszkania lub podjęcia decyzji o remoncie.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Montaż klimatyzacji w bloku – jakie formalności?

Klimatyzacja to najpopularniejsze rozwiązanie poprawiające jakość powietrza w pomieszczeniach i zapewniające komfort cieplny zarówno latem, jak i zimą. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w swoim domu. Proces montażu i wyboru klimatyzacji jest dość prosty, ale wymagania dotyczące dokumentacji różnią się w zależności od miejsca instalacji.

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, nie musisz martwić się o żadne formalności i możesz zamontować klimatyzator gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz. Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy chcemy zainstalować klimatyzator w bloku lub innym budynku wielorodzinnym.

Posiadając mieszkanie lub lokal usługowy w bloku mamy prawo wprowadzać jakiekolwiek zmiany w środku. Jednak w przypadku instalacji na elewacji budynku koniecznie musimy uzyskać zgodę zarządcy budynku. Ponieważ montaż klimatyzacji w bloku wymaga ingerencji w częściach wspólnych, to należy zacząć od regulaminu wspólnoty mieszkaniowej w tym zakresie. Jeśli nie znajdziemy tam odpowiedzi, to wówczas zalecamy wystosowanie zapytania do administracji.

Do zapytania polecamy załączyć opis instalacji, dane techniczne urządzenia oraz wizualizację. Pracownicy odpowiedzialni za sprawy techniczne preferują konkretne informacje i bardzo często przychylnym okiem spoglądają na profesjonalne sporządzone zapytanie. Najważniejszymi dla spółdzielni parametrami klimatyzatora są poziom hałasu oraz sposób odprowadzenia skroplin. Najczęstszym wymogiem jest odprowadzenie skroplin do kanalizacji zlokalizowanej w lokalu. 

Kolejnym etapem jest przygotowanie i złożenie wniosku o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku. Główne informacje, które powinien zawierać dokument to parametry urządzenia, miejsce oraz projekt montażu. Warto jednak pamiętać, że wymagane elementy mogą różnić się w zależności od przepisów uchwalonych przez spółdzielnię lub wspólnotę. Także w niektórych przypadkach zarządca budynku może wymagać pisemnej zgody sąsiadów.

W każdym razie zdanie administracji o naszych zamiarach ingerencji w zewnętrzną część bloku jest decydujące w przypadku montażu klimatyzacji w bloku. Pamiętaj, że montaż urządzenia na elewacji bez zgody zarządcy budynku może zakończyć się koniecznością późniejszego demontażu. 

Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości dotyczące formalności związanych z montażem klimatyzacji w bloku, nie wahaj się i skontaktuj się z naszymi fachowcami.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość
Zadzwoń do nas
Zamknij