System klimatyzacji VRF – idealne rozwiązanie dla domów, apartamentów, penthousów oraz willi.  

Domy, wille, apartamenty, penthousy. Wspólnym mianownikiem wspomnianych obiektów mieszkalnych, istotnych przy doborze systemu klimatyzacji, są duże powierzchnie, ograniczona przestrzeń do montażu agregatów oraz wysokie oczekiwania Inwestorów. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem, które zapewni optymalną pracę klimatyzacji spełniając wszystkie trzy wymogi jest system VRF (VRV).

Nutka historii i technologii

Pierwszy system VRF został uruchomiony na początku lat 80’ i był to układ o mocy około 20 kW z 4 jednostkami wewnętrznymi. Aktualnie dysponujemy systemami VRF o mocy 200 kW które obsłużą 60 jednostek wewnętrznych. Technologia zmiennego przepływu czynnika (VRF) pozwala na budowę tak dużych i skomplikowanych systemów klimatyzacji. W odróżnieniu od systemów multi split, których możliwości kończą się na 8 jednostkach wewnętrznych i ok. 16 kW mocy chłodniczej.

Popularność systemów VRF w obiektach mieszalnych.

Systemy klimatyzacji VRF zyskują na popularności i nie mamy tutaj na myśli obiektów biurowych i przemysłowych. Rozwój technologii pozwala na podłączenie coraz to większej ilościi jednostek wewnętrznych do jednego agregatu. Jednostki zewnętrzne są coraz mniejsze, pracują na nowoczesnych i ekologicznych czynnikach chłodniczych (R32), dzięki czemu stały się bardziej efektywne i energooszczędne, a także – cichsze. 

Przede wszystkim, wykorzystując system VRF możemy schłodzić salon, gabinet, jadalnię, kuchnię i cztery sypialnie na jednym układzie i jednym agregacie. Dodatkowo agregat można posadowić na dachu lub w rogu działki, prowadząc instalację chłodniczą w szachcie lub w ziemi pokonując w ten sposób odległości lub przewyższenia. Wszechstronność jest bardzo duża, czego nie oferuje system multi split.

Klimatyzacja VRF

Nowocześnie i elegancko. 

Jeszcze kilka lat temu systemu VRF współpracowały z jednostkami kasetonowymi, kanałowymi oraz topornymi i głośnymi jednostkami ściennymi. Projektując system klimatyzacji świadomie pomijaliśmy jednostki ścienne, na rzecz zabudowanych urządzeń kanałowych. Podnosiło to koszty inwestycji oraz nie zawsze zjednywało przychylność Inwestorów, którzy na przykład byli przeciwni obniżaniu sufitów.

Aktualnie producenci postarali się o podłączenia do układów VRF ich eleganckich i najbardziej zaawansowanych technologiczne jednostek wewnętrznych. Na przykład system City Multi Mitsubishi Electric współpracuje z jednostkami ściennymi Diamond. Decydując się na taką jednostkę zyskujemy ponadczasowy dizajn klimatyzatora, najlepiej wyposażoną jednostkę ścienną na rynku oraz oczyszczacz powietrza. Jedną z takich inwestycji zrealizowaliśmy w penthausie w centrum Warszawy

Koniecznie na etapie remontu!

Dla uzyskania najlepszego efektu, instalację należy zrealizować na etapie remontu lub budowy. System VRF zbudowany jest z jednej głównej nitki przewodów chłodniczych, trójników lub rozdzielaczy oraz odgałęzień doprowadzających czynnik do jednostki wewnętrznej. Więcej o korzyściach wczesnego planowania instalacji przeczytacie tutaj.

Przykładem dobrze zaprojektowanej i przemyślanej instalacji, realizowanej na etapie generalnego remontu jest inwestycja na prestiżowym osiedlu Fot Cze w Warszawie. Przy tej inwestycji schowaliśmy i zabudowaliśmy przypodłogowe jednostki do zabudowy oraz jednostki kanałowe. Jedyne elementy widoczne to kratki nawiewne i wyciągowe, które służą także jako rewizje serwisowe. 

Systemy VRF jako pompy ciepła powietrze-powietrze.

Pompy ciepła powietrze-powietrze zyskują na popularności. Głównym czynnikiem wzrostu jest ich wysoka efektywność podczas grzania oraz połączenie dwóch funkcji (chłodzenia i grzania) z wykorzystaniem jednego systemu. Systemy VRF dzięki bardzo dobrym parametrom SCOP idealnie wkomponowują się w ten trend. Z ciekawostek – warszawski Warsaw Spire jest jednym z największych obiektów biurowych na świecie wyposażony w układ VRF producenta Samsung, który wykorzystywany jest do grzania i chłodzenia. 

Co więcej, ogromnym atutem powyższego systemu oraz innych układów VRF jest możliwość grzania i chłodzenia w jednym czasie. Taka funkcja sprawdzi się w obiektach usytuowanych na stronę północną i południową. Wówczas w okresach przejściowych strona północna będzie ogrzewana, a strona południowa chłodzona. Jednak nie wszystkie układy VRF posiadają taką funkcję, dlatego niezbędne są wcześniejsze konsultacje z instalatorem lub projektantem. 

Inwestycja na lata.

Ponad 15 lat temu firma Softman S.A. budując swoją siedzibę, zdecydowała się ogrzewanie i chłodzenie system Mitsubishi Electric City Multi. W budynku biurowym zamontowano prawie 90 jednostek kanałowych i kasetonowych obsługiwanych przez 4 agregaty. Nasza firma od 2020 roku zajmuje się przeglądami i konserwacją wyżej wymienionego systemu. Jesteśmy pod wrażaniem, jak efektywny jest to układ. Z historii serwisowej wynika, że w przeciągu tych 15 lat układ nie uległ żadnej poważnej awarii, poza drobnymi usterkami. 

Inwestycja Softman S.A. w podwarszawskim piasecznie jest przykładem wizjonerstwa i odwagi inwestorskiej, którą po latach można określić jako wyśmienita decyzja prezesa firmy Softman S.A. Więcej o tej inwestycji przeczytacie tutaj.

Doświadczenie naszej firmy z systemami VRF.

Od 2008 roku zaprojektowaliśmy, wykonaliśmy instalację oraz dostarczyliśmy urządzenia do kilkudziesięciu inwestycji opartych na systemach VRF. Montowaliśmy układy chińskich producentów (AUX, Rotenso, Haier), koreańskich (Samsung, LG) oraz japońskich (Daikin, Mitsubishi Electric). Nad większością tych układów sprawujemy opiekę serwisową. Bazując na naszym doświadczeniu, na pewno możemy określić systemy VRF jako mało awaryjne, efektywne energetycznie, a przede wszystkim elastyczne w zakresie doboru. Układy VRF pod względem mocy chłodniczej oraz doboru jednostek wewnętrznych można zaprojektować praktycznie do każdego budynku, o dowolnym przeznaczaniu. Dzięki nieustannemu rozwijaniu tego produktu przez producentów jest to rozwiązanie na lata. 

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Rekuperacja – czym jest i jak działa?

Rekuperacja to innymi słowy energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. System ten zapewnia dostarczenie świeżego powietrza zewnętrznego do domu i wyciągnięcie zużytego powietrza z domu. W odróżnieniu od zwykłej wentylacji, rekuperacja jest energooszczędnym rozwiązaniem, ponieważ odzyskuje energię z powietrza wywiewanego z domu i przekazuje ją do powietrza nawiewanego do domu. Latem odzyskujemy chłód, a zimą ciepło. 

Jak działa rekuperacja?

Działanie rekuperacji polega na tym, że za pomocą wymiennika przekazuje energię do  świeżego powietrza napływającego do pomieszczenia z powietrza wywiewanego. W ten sposób zmniejszane są straty ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń. Każdy rekuperator wyposażony jest w system filtrów. Wymieniając zużyte powietrze na świeże, system rekuperacji dodatkowo oczyszcza go od zanieczyszczeń, smogu i alergenów.

Warunki Techniczne WT2021

Zgodnie z Warunkami Technicznymi WT2021 nowobudowane domy muszą spełniać poszczególne wymogi dotyczące zapotrzebowania na energię. Aby sprostać nowym wymaganiom, nawet bardzo dobre ogrzewanie samo w sobie nie wystarczy, koniecznie musi być wykorzystywana instalacja OZE. W związku z tym większość osób decyduje się na montaż rekuperacji, która jest jednym z najważniejszych elementów wymogów WT2021.

Korzyści rekuperacji

Poza energetycznymi korzyściami, czyli oszczędnością na rachunkach mamy inne korzyści płynące z posiadania rekuperacji w domu.

Filtracja powietrza

Przede wszystkim rekuperacja skutecznie filtruje i oczyszcza powietrze od zanieczyszczeń, zapachów i alergenów. A także, niektórzy producenci oferują wysokiej jakości filtry, które zatrzymują SMOG w domu.

Brak kominów grawitacyjnych

Posiadając rekuperację nie musisz budować kominów grawitacyjnych które zajmują dużo miejsca. Dzięki temu mamy możliwość dowolnej aranżacji wnętrz.

Możliwość regulacji ilości powietrza

Każdy rekuperator wyposażony jest w sterownik, dlatego istnieje możliwość zmniejszania i zwiększania ilości nawiewanego powietrza. Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje i nie korzystasz z pomieszczeń wówczas wystarczy, że delikatnie przewietrzysz dom. Zapraszając gości do siebie, zawsze możesz sobie zapewnić zapas odpowiedniej ilości świeżego powietrza. 

Odzysk energii

Rekuperator odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza i ogrzewa im powietrze zewnętrzne. W związku z tym dom ma niższe zapotrzebowanie na ciepło i spełnia WT2021.

Zdrowie

Dzięki nowoczesnej technologii rekuperacja codziennie i całorocznie zapewnia świeże powietrze w domu, tym samym poprawiając jakość i głębokość snu.

Podsumowując, sprawna rekuperacja zapewnia dużo korzyści dla użytkowników – np. świeże powietrze, oszczędzanie i ekologia. Warto jednak pamiętać, że sprawność systemu w dużym stopniu zależy od poprawnie przygotowanego projektu, doboru produktu oraz montażu. Aby zapewnić maksymalną efektywność rekuperacji nasza firma bazuje się na rekuperatorach Zhender i Mitsubishi Electric.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Porównanie pomp ciepła Eco Inverter i Zubadan Inverter.

Mitsubishi Electric to jeden ze światowych liderów w branży klimatyzacji i pomp ciepła. Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan powietrze-woda służą do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody.

Pompy ciepła powietrza woda typu split składają się z oddzielnej jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna pobiera energię cieplną z powietrza, a jednostka wewnętrzna wykorzystuje ją do podgrzewania wody w układzie.

Dlaczego Mitsubishi Ecodan?

Design i kompaktowy rozmiar

Obudowa jednostki zewnętrznej Mitsubishi Electric Ecodan jest minimalistyczna i idealnie pasuje do elewacji budynków. Dzięki pojedynczemu wentylatorowi wymiary jednostek są niewielkie, co pozwala na umieszczenie ich w większości przestrzeni na zewnątrz budynku.

Pompy ciepła Ecodan charakteryzują się bardzo niskim poziomem hałasu, co jest dużą zaletą np. w przypadku niewielkiej działki lub niewielkiej odległości do działki sąsiadującej.

Jednostki Ecodan są zasilanie nowym czynnikiem chłodniczym R32, który ma niewielki wpływ na efekt cieplarniany, dzięki temu są bardzo ekologiczne.

Współczynnik efektywności COP

Przy analizowaniu pomp ciepła niezwykle istotny jest współczynnik efektywności COP, który określa stosunek mocy cieplnej do mocy elektrycznej.  W przypadku pomp ciepła im niższa temperatura zasilania i im wyższa temperatura otoczenia, tym urządzenie działa efektywniej. Pompy ciepła Ecodan osiągają bardzo wysokie współczynniki COP, dzięki czemu sezonowe zużycie energii elektrycznej jest na niskim poziomie.

Optymalnym ze względu na komfort i zużycie energii elektrycznej połączeniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego w całym domu, gdy jako źródło ciepła chcemy zastosować pompę ciepła. Zdecydowanie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem podczas budowy domu.

Zubadan Inverter i Eco Inverter

Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan możemy podzielić na dwa główne typy w zależności od zastosowanej jednostki zewnętrznej:

Eco Inverter – idealne rozwiązanie dla nowych, dobrze docieplonych domów o niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania. Dostępne są jednostki o mocy 4, 6 i 8 kW.

Zubadan Inverter – są zdolne do działania z pełną mocą nawet do temperatury -15°C z gwarantowanym zakresem pracy do -28°C. Rozwiązanie Zubadan Inverter zapewnia wysokie wskaźniki efektywności nawet w połączeniu z typowymi grzejnikami dzięki możliwości osiągania wysokiej temperatury zasilania (do 60°C). W ofercie dostępne są modele o mocy 6, 8, 10, 12 i 14 kW. Jednostki Zubadan są odpowiednie do nowych budynków o dużej powierzchni ogrzewanej. A także pasują dla starszych budynków przechodzących termomodernizację z ogrzewaniem opartym na tradycyjnych grzejnikach.

Jednostki wewnętrzne

Pompy ciepła Ecodan posiadają dwa typy jednostek wewnętrznych, które można zastosować:

Urządzenie charakteryzuje się bardzo kompaktowymi wymiarami i możliwością podwieszenia na ścianie. Konieczne jest jednak zastosowanie oddzielnego zasobnika na ciepłą wodę użytkową.

Mitsubishi Electric Ecodan

Urządzenie tego typu charakteryzuje się wbudowanym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową. Do wyboru jest model o pojemności zasobnika 170, 200 i 300 litrów. Zaletą tego rozwiązania jest duża oszczędność miejsca – nie musimy stosować dodatkowych zbiorników ani tworzyć rozbudowanych rurociągów. Jednostkę tego typu można idealnie dopasować do małych pomieszczeń lub wkomponować w pomieszczeniach użytkowych.

Mitsubishi Electric Ecodan

W jednostkach z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej woda przygotowywana jest na bieżąco w sposób przepływowy. Podgrzewanie wody odbywa się za pomocą osobnego, wbudowanego wymiennika płytowego. Zimna woda przetłaczana jest przez niewielkich rozmiarów pompę obiegową z dolnej części zasobnika i po podgrzaniu wprowadzana jest do jego górnej części. Następnie z górnej części pobierana jest ciepła woda. Dzięki zastosowaniu takiej techniki podgrzewu można było zmniejszyć kubaturę jednostki, co jest niemożliwe w przypadku konieczności wyposażenia urządzenia w wężownicę.

Autoadaptacja – inteligentne sterowanie nastawą temperatury

Pompy ciepła Mitsubishi Electric mogą być wyposażone w bezprzewodowy sterownik pokojowy, który pozwala na zastosowanie trybu autoadaptacji. W trybie tym pompa ciepła stopniowo „uczy się” budynku, zapisując w pamięci reakcję budynku i optymalne nastawy pozwalające osiągnąć ustawioną przez użytkownika temperaturę wewnętrzną zadając optymalną temperaturę zasilania. Dzięki temu zoptymalizowane jest zużycie energii elektrycznej przez pompę i cały czas utrzymany jest optymalny komfort w pomieszczeniach.

Mitsubishi Electric Ecodan

Aplikacja mobilna MELCloud

Dzięki wyposażeniu pomp ciepła w moduł sterowania wi-fi możemy sterować urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie za pomocą telefonu, tabletu lub komputera z dostępem do internetu.

W przypadku innych instalacji od Mitsubishi Electric (np. klimatyzacji, rekuperacji) mamy wygodę sterowania każdym z tych systemów za pomocą jednej aplikacji.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Klimatyzator z funkcją grzania – ranking 2022

Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia wielofunkcyjne, które nie tylko chłodzą pomieszczenia, ale również skutecznie oczyszczają powietrze oraz pełnią funkcję ogrzewania. W okresie przejściowym lub zimowym jest to efektywna alternatywa dla standardowych grzejników. Coraz częściej klimatyzatory z funkcją grzania pracują wydajnie nawet przy temperaturze zewnętrznej poniżej -10oC. Bardziej rozbudowane jednostki, określane jako pompy ciepła powietrze-powietrze, zapewniają ciepło nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -30 oC. Urządzenia te są bardzo energooszczędne i uniezależniają użytkowników od dostaw i cen gazu. 

Wśród jednostek typu split dostępnych na rynku wyróżniliśmy 5 najlepszych klimatyzatorów z funkcją grzania.

1. Mitsubishi Electric MSZ-LN Diamond

Klimatyzator Mitsubishi Electric MSZ-LN Diamond jest prawdopodobnie najlepszym urządzeniem na rynku dla ogrzewania pomieszczeń. Dzięki nowoczesnej technologii Hyper Heating urządzenie utrzymuje maksymalną wydajność grzewczą przy temperaturze zewnętrznej do -15°C. W przeciwieństwie do standardowego klimatyzatora zakres zastosowania urządzenia w trybie grzania sięga do -25°C. Co więcej, klimatyzator Mitsubishi Electric MSZ-LN Diamond posiada 4 wersje kolorystyczne, dzięki czemu idealnie wpisuje się w każdą aranżację wnętrz. 

Klimatyzator z funkcją grzania Mitsubishi Electric MSZ-LN Diamond

2. Fujitsu Nordic KHCA

Jednostka ścienna Fujitsu z serii Nordic KH jest pompą ciepła powietrze-powietrze specjalnie przeznaczoną do ogrzewania nawet w najsroższą zimę. Klimatyzator FUJITSU Nordic jest w stanie wydajnie ogrzewać pomieszczenia do temperatury zewnętrznej -25°C. Klasa efektywności energetycznej aż do A+++ w grzaniu i chłodzeniu sprawia, że urządzenie jest bardzo energooszczędne i ekonomiczne. Dodatkowo, jednostka wewnętrzna wykrywa obecność użytkownika w pomieszczeniu, kiedy pomieszczenie jest puste załącza tryb ekonomiczny.

3. Fujitsu Nordic KVCB

Klimatyzator przypodłogowy Fujitsu KVCB z funkcją grzania posiada najwyższą klasę efektywności energetycznej A+++ w grzaniu i chłodzeniu. Dzięki temu zapewnia maksymalną oszczędność energii czy to w upalne lato, czy w mroźną zimę. Urządzenie utrzymuje wydajność nominalną do temperatury zewnętrznej -15°C i zapewnia pracę w trybie grzania do -25°C. Dodatkową zaletą tego modelu jest rekordowo długi okres gwarancyjny urządzenia wynoszący aż 10 lat.

4. Mitsubishi Electric Kompakt MSZ-AP

Mitsubishi Electric Kompakt MSZ-AP to niezwykle wszechstronne i wielofunkcyjne urządzenie, które zapewnia komfort przez cały dzień. Poza za kompaktową i elegancką obudową użytkownik otrzyma świetne parametry, czyli klasę efektywności energetycznej na poziomie A+++ oraz bardzo cichą pracę na poziomie -19dB, czyli zdecydowanie ciszej od szelestu liści. Klimatyzator posiada funkcję grzania, która jest w stanie wydajnie ogrzewać pomieszczenia do temperatury zewnętrznej -15°C.

Klimatyzator z funkcją grzania

5. AUX J-Smart

Urządzenie AUX J-Smart jest flagowym produktem producenta AUX. Producent zadbał o bogate wyposażenie oraz szeroki zakres pracy w trybie grzania. Dzięki temu klimatyzator jest efektywnym źródłem ciepła i zapewnia wysoką wydajność nawet do -20°C. Funkcję grzania i chłodzenia usprawnia sprężarka pracująca w trybie turbo, która zapewnia skrócenia czasu schłodzenia lub ogrzania powietrza o 30%.

Klimatyzator z funkcją grzania

Podsumowując, każdy z wybranych klimatyzatorów efektywnie ogrzewa pomieszczenia i zapewnia odpowiednią temperaturę przez cały rok.

Pompy ciepła powietrze-powietrze – zasady działania i porównanie

Jeszcze kilka lat temu funkcja grzania w klimatyzatorach była dodatkiem, traktowana była tak samo jak na przykład funkcja osuszania. Użytkownicy mogli ogrzewać się klimatyzacją jedynie w okresach przejściowych, kiedy temperatura na zewnątrz oscylowała 0°C.

Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Zaawansowane technologiczne jednostki zewnętrzne klimatyzatorów pełnią funkcję pomp ciepła powietrze-powietrze z opcją chłodzenia. Naszym zdaniem montaż pompy ciepła powietrze-powietrze jest bardzo dobrą alternatywą dla powszechnie uznanych pomp ciepła powietrza-woda. Tutaj chcielibyśmy wręcz podkreślić, że pompy powietrze-powietrze są idealnym rozwiązaniem w przypadku modernizacji ogrzewania lub montażu alternatywnego ogrzewania jakim jest gaz.

Pompa powietrze-powietrze, a powietrze-woda.

Pompa powietrze-powietrze różni się od pompy powietrze-woda tym, że ciepło pozyskane z powietrza zewnętrznego oddawane jest do pomieszczenia poprzez powietrze, a nie wodę płynącą w instalacji CO. Jednostka wewnętrzna nadmuchuje ciepło i ogrzewa pomieszczenia. Jedno i drugie urządzenie zbudowane jest z jednostki zewnętrznej (agregatu) i jednostki wewnętrznej, pomiędzy którymi krąży czynnik chłodniczy.  

Pompa powietrze-powietrze, a klimatyzacja.

A czym różni się pompa powietrze-powietrze od klimatyzatora? Na pierwszy rzut oka niczym. W obydwu przypadkach mamy agregat (jednostkę zewnętrzną wyposażoną w wentylator, sprężarkę i wymiennik) oraz jednostkę wewnętrzną. Najcześciej jednostki wewnętrzne klimatyzatorów i pomp nie różnią się niczym, po prostu są to te same urządzenia. Różnica dotyczy przede wszystkim technologii i wydajności jednostek zewnętrznych. Najbardziej wydajne pompy ciepła (powietrze-powietrze) pracują do – 15 °C bez straty wydajności, a ich zakres pracy sięga nawet -25 °C. W przypadku standardowych klimatyzatorów te parametry mogą być znacznie niższe.

W tym miejscu warto się zatrzymać. Każdy klimatyzator ma funkcję grzania, ale nie każdy klimatyzator można zastosować do ogrzewania całorocznego. Jeżeli zależy nam na stabilnym ogrzewaniu, z bardzo dobrą efektywnością energetyczną. W takiej sytuacji zalecamy urządzenia, których efektywność nie spada do – 15″. 

Nasza opinia. 

Pompy ciepła powietrze-powietrze, w tym klimatyzatory zaliczane są do urządzeń Odnawialnych Źródeł Energii. Decydując się na takie rozwiązanie możesz być pewny, że wybierasz opcję ekologiczną i przyjazną środowisku. Praktyczną zaletą pomp i klimatyzatorów jest możliwość chłodzenia. Z jednego urządzenia będziesz korzystać przez cały rok. 

Jeżeli posiadasz instalację fotowoltaiczną to na bieżąco, w trakcie sezonu grzewczego i letniego korzystasz z wyprodukowanego prądu. Jeżeli latem wychłodzisz pomieszczenia w czasie największego nasłonecznienia, to po pracy (kiedy już produkcja jest mniejsza) korzystasz z pomieszczeń schłodzonych za darmo. 

Montaż klimatyzacji oraz zakup urządzeń są tańsze niż inwestycja w pompę ciepła powietrze-woda, a w szczególności w zakresie modernizacji ogrzewania. Taka instalacja nie wymaga wymiany grzejników, instalacji ogrzewania podłogowego, czy też przeróbek hydraulicznych. Wentylator w jednostce wewnętrznej szybciej rozprowadza ciepłe powietrze niże np. kaloryfery. 

Bezwzględną zaletą pomp powietrze-powietrze jest filtrowanie powietrze. W jednostkach Mitsubishi Electric z serii Diamond zamontowany jest oczyszczacz powietrza! W takiej konfiguracji otrzymujemy źródło chłodu lub ciepła oraz skuteczną filtrację powietrza w domu. Idealne rozwiązanie dla alergików lub użytkowników ceniących oczyszczone i czyste powietrze. Poza tym większość jednostek sterowana jest z wykorzystaniem Wi-Fi, dzięki czemu nie musisz już zastanawiać się nad wyposażaniem się w inteligenty budynek, czy dodatkową automatykę. 

Montaż klimatyzacji i pomp ciepła powietrze-powietrze również możesz rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. 

Naszym zdaniem inwestycja w pompę ciepła powietrze-powietrza lub klimatyzator z wysoką klasą efektywności energetycznej przy -15 °C to bardzo dobry wybór. Jedynym minusem może okazać się głośność nawiewu oraz sterowanie nawiewem jednostki wewnętrznej, jednak chcąc tego uniknąć konieczny jest montaż jednostek z serii Diamond.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Jak wybrać klimatyzację do mieszkania?

Zważając na szeroką ofertę klimatyzatorów dostępnych na rynku wybór odpowiedniego urządzenia może być skomplikowany, szczególnie dla nowych użytkowników. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, dzięki któremu będziesz mógł łatwo wybrać klimatyzację do mieszkania, dopasowaną do Twoich potrzeb.

Typ klimatyzacji

Przede wszystkim warto zastanowić się jaki rodzaj klimatyzacji będzie najbardziej odpowiedni do Twojego mieszkania. Najbardziej popularny jest klimatyzator naścienny. Innym rozwiązaniem jest jednostka kasetonowa z jednostronnym nawiewem oraz klimatyzacja kanałowa, którą instalujemy w zabudowie.

Właściciele wykończonych mieszkań, którzy nie mają ochoty na kucie ścian często wybierają klimatyzację naścienną w systemie split. Takie instalacje są szybko wykonywane i z reguły najtańsze. Klimatyzacja split jest przydatna, kiedy chcemy schłodzić jedno pomieszczenie w mieszkaniu. Natomiast jeśli potrzebujemy klimatyzację w kilku pomieszczeniach i zdecydujemy się zastosowanie systemów split będziemy mieli na elewacji czy balkonie kilka jednostek zewnętrznych. Jeśli obecność kilku agregatów Ci przeszkadza lub nie masz na to miejsca sugerujemy rozważyć rozwiązanie typu multi split.

Klimatyzacja w systemie multi split jest najczęściej wybierana przez naszych Klientów. W tym rozwiązaniu do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć do pięciu lub sześciu jednostek wewnętrznych. Dzięki temu rozwiązaniu np. w przypadku klimatyzowania pięciu pomieszczeń nie musisz szukać miejsca na pięć agregatów. Twoje mieszkanie z zewnątrz wygląda dużo lepiej, Twoje balkony nie są „okupowane” przez jednostki zewnętrzne.

Zastosowanie klimatyzacji kanałowej wymaga wykonania zabudowy, np. zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych bądź zabudowy meblowej. Nad zabudową montujemy jednostkę kanałową, od której odprowadzone są nawiewy do klimatyzowanych pomieszczeń. System kanałowy nie ingeruje w estetykę Twojego mieszkania. Zastosowanie klimatyzacji centralnej nie wyklucza włączenia do systemu innych jednostek wewnętrznych.

Kolejnym elementem, który może wpłynąć na wybór klimatyzacji są wymogi administracji dotyczące montażu klimatyzacji w bloku. Wymagane elementy mogą różnić się w zależności od przepisów uchwalonych przez spółdzielnię lub wspólnotę. W związku z powyższym sugerujemy zapoznać się z nimi jeszcze na początku planowania instalacji w swoim mieszkaniu.  

Jak wybrać klimatyzację do mieszkania?

Wygląd i funkcjonalność

Klimatyzatory domowe różnią się także swoją funkcjonalnością i wyglądem. Nowoczesne jednostki zwykle posiadają takie funkcje jak: wykrywanie obecności, tryb nocny, oczyszczanie powietrza. Także niektóre urządzenia mają unikalne cechy, na które warto zwrócić uwagę. Na przykład Mitsubishi LN-Diamond posiada inteligentny nawiew i-see 3D, który wykrywa obecność i położenie osób w pomieszczeniu oraz odpowiednio reguluje kierunek nawiewu. Co więcej, większość klimatyzatorów posiada szeroką ofertę kolorów, ich dostępność sprawdzisz w naszym sklepie

Jeśli nadal masz jakieś pytania związane z wyborem klimatyzacji skontaktuj się z naszymi Fachowcami. Projektując system koncentrujemy się przede wszystkim na Twoich potrzebach i Twoim komforcie. Przedstawiamy ofertę, która mieści się w Twoim budżecie.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Pompy ciepła powietrze-woda – zasady działania, zalety i na co warto zwrócić uwagę?

Pompy ciepła powietrze-woda stały się bardzo popularne ze względu na zalety jakie niosą swoim użytkownikom. Przede wszystkim jest to urządzenie korzystające z odnawialnych źródeł energii, czyli użytkownik ogrzewa swój obiekt w sposób ekologiczny i tani. Jednak najbardziej docenianą zaletą jest bezobsługowość i komfort w użytkowaniu. Decydując się na pompę np. Mitsubishi Electric Zubadan z autoadapacją oraz modułem WiFi mamy zapewnioną optymalną pracę pompy ciepła dla budynku. Pompa ciepła „uczy się obiektu” i na podstawie zapisanych parametrów optymalizuje swoją pracę.

Koszty energii jaką pompa potrzebuje do pracy można zminimalizować lub kompletnie zredukować do 0 montując instalację fotowoltaiczną. W tym wypadku istotny jest dobór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej. Pracę pompy można wysterować tak, aby ona bezpośrednio korzystała z wyprodukowanej energii. Dodatkowo w wachlarzu mamy kilka sposobów aby wykorzystać wyprodukowaną ze słońca energię. Jeżeli decydujesz się na montaż pompy ciepła oraz fotowoltaiki, to na etapie zakupu najlepszą inwestycją jest wybór wykwalifikowanych doradców. Pompy ciepła i fotowoltaika są dosyć młodym produktem na rynku, a zarazem bardzo popularnym. Duży popyt spowodował lawinowe zainteresowanie tymi instalacjami, dlatego rynek można podzielić na instalatorów uczących się oraz z doświadczeniem. 

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Dopóki temperatura powietrza zewnętrznego nie przekroczy „zera bezwzględnego” (-273,15 °C), to zgodnie z teorią zawsze można odzyskać z powietrza ciepło. Oczywiście taka temperatura jest niemożliwa ale zależało nam na tym, aby otworzyć Waszą wyobraźnię. Pompa ciepła pożytkuje ciepło jakie skumulowane jest w otaczającym nas powietrzu, za pomocą czynnika chłodniczego transportuje te ciepło do budynku. Za odbiór ciepła z powietrza odpowiedzialna jest jednostka zewnętrzna, a za przekazanie do obiektu jednostka wewnętrzna, czyli cylinder lub hydrobox. Jednostka wewnętrzna, czyli wcześniej wspomniane cylinder lub hydrobox przekazują ciepło do obiegu grzewczego opartego na wodzie czyli grzejników lub ogrzewania podłogowego. 

W przyjaźnie techniczny sposób działanie pompy ciepła obrazuje ten film:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Przede wszystkim, przy wyborze pompy ciepła koniecznie trzeba zwrócić uwagę na specjalistę który pompę dobiera oraz na podstawie jakich przeliczeń. Często spotykamy się z sytuacją, że pompy ciepła są przewymiarowywane i dobierane z bardzo dużym i niepotrzebnym zapasem mocy grzewczej. Taki dobór kompletnie mija się ze specyfiką pracy pompy ciepła. Pamiętajmy, że pompa ciepła jest bardzo precyzyjnym urządzeniem i nie można traktować jej jak kotła na pellet, czy też kocioł gazowy. 

Następnie zwracamy uwagę na produkt. Wpisując w przeglądarkę „pompa ciepła” Google przedstawia nieograniczoną liczbę producentów. My ufamy producentom pomp ciepła, którzy od zawsze byli kojarzeni z produkcją klimatyzatorów oraz systemów klimatyzacyjnych. Sercem pompy ciepła jest sprężarka oraz układ chłodniczy, dlatego producenci kotłów gazowych, którzy bazują na nie swoich technologiach, na pewno mają jeszcze do odrobienia spore zadanie domowe w zakresie optymalnego funkcjonowania układów chłodniczych.

Trzecim krokiem są parametry samego urządzenia. Przede wszystkim zwróć uwagę na:

A czwartym krokiem jest łatwość użytkowania oraz funkcjonalność:

Także koniecznie zwróć uwagę jak długo producent po okresie gwarancji, która standardowo jest pięcioletnia, zapewni dostępność części zamiennych.

Jednym z produktów który spełnia wszystkie powyższe wartości jest Mitsubishi Electric Ecodan.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Ile kosztuje montaż klimatyzacji domowej?

Istnieje dużo sposobów podawania cen na montaż klimatyzacji, dlatego często pojawia się pytanie, ile tak naprawdę kosztuje montaż klimatyzacji domowej? Przykładowo, jeśli widzimy ofertę urządzenia Mitsubishi Electric MSZ-EF18VGKB w cenie 1 570 zł najlepiej od razu sprawdzić co zawiera wskazana cena. 

Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?

Po pierwsze musimy uwzględnić to, że klimatyzator składa się z urządzenia wewnętrznego i zewnętrznego. Większy wpływ na cenę zestawu ma zewnętrzna część klimatyzatora, która w przypadku Mitsubishi Electric kosztuje katalogowo około 4 000 zł netto. Zakupu agregatu nie dokonasz jednak bez odpowiednich uprawnień. Oznacza to, że w celu zakupu musisz zwrócić się do odpowiedniej firmy, która dokona także montażu urządzenia.

Dwa urządzenia lub montaż kupione u różnych dostawców oznaczają wiele sfer odpowiedzialności w przypadku napraw gwarancyjnych. W związku z powyższym w przypadku awarii trzeba będzie zamówić firmę serwisową, która zidentyfikuje awarię, a to oznacza dodatkowy koszt. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup i montaż klimatyzatora w jednej firmie usługowej.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji domowej?

Po drugie warto zwrócić uwagę na system, do którego została przeznaczona jednostka. Przedmiotem wspomnianego wyżej ogłoszenia była jednostka Mitsubishi Electric MSZ-EF18VGKB, która jest urządzeniem przeznaczonym wyłącznie do systemu multi split. To znaczy, że musi ona pracować w parze z jeszcze jedną jednostką wewnętrzną. Jeżeli chcesz użyć tej jednostki to początkowe 1 570 zł musisz pomnożyć razy dwa, co daje kwotę 3 140 zł. Także trzeba uwzględnić zakup jednostki zewnętrznej do systemu multi split, której koszt katalogowy wynosi około 6 400 zł netto.

Ostatnią, choć nie mniej ważną kwestią jest instalacja klimatyzacji. Zacznijmy od tego, że aby zachować gwarancję montaż musi być wykonany przez osoby z certyfikatem producenta urządzenia. Dodatkowo osoby te muszą posiadać odpowiednie uprawnienia, szerzej pisaliśmy na ten temat w naszym poradnikuKoszt instalacji to około 2 000 zł (przy jednym urządzeniu).

Podsumowując, na cenę montażu klimatyzacji wpływa wiele czynników i mogą się one różnić w zależności od dostawcy. W związku z powyższym początkowa cena 1 570 zł może wzrosnąć do 13 540 zł lub więcej. Przy zakupach na taką kwotę zapewne chcesz mieć pewność, że wszystko będzie działało bez zarzutu. 

Wybór czy warto zaufać dostawcy, który wabi niską ceną, czy temu, kto oszczędza Twój czas i przedstawia całkowity koszt systemu klimatyzacji bez ukrytych kosztów należy do Ciebie. Naszym zdaniem warto zorganizować wszystko w jednym miejscu u lokalnego dostawcy. 

Zapraszamy do naszego sklepu gdzie ceny są przejrzyste oraz nie zawierają kruczków.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Montaż klimatyzacji przed czy po remoncie?

Często Państwo pytacie nas, czy należy zdecydować się na montaż klimatyzacji przed czy po remoncie? Czy też można odłożyć tę inwestycję na przyszłość? Nasza odpowiedź brzmi, że najlepszym terminem montażu klimatyzacji jest czas remontu lub prac wykończeniowych mieszkania czy też domu.

W celu zamontowania klimatyzacji musimy połączyć jednostkę wewnętrzną z agregatem znajdującym się na zewnątrz. Przewody instalacyjne, jakie prowadzimy to zazwyczaj dwie rury miedziane w izolacji, przewód sterujący oraz skroplinowy. Dla sypialni, salonów i innych standardowych pomieszczeń mieszkalnych taka wiązka przewodów jest wielkości pięści dorosłego człowieka.

Przewody instalacyjne należy ukryć i najczęściej chowamy wiązki instalacyjne w bruździe w ścianie, w zabudowie z g-k lub korycie elektroinstalacyjnym. W przypadku pomieszczeń technicznych, biurowych lub innych lokali koryto zazwyczaj jest akceptowalne, to już w przypadku wyremontowanego mieszkania nie do końca. Często decydują się Państwo na montaż kilku jednostek wewnętrznych. Wówczas przewody chłodnicze musimy poprowadzić od każdej jednostki wewnętrznej do zewnętrznej.

Etap remontu daje nam możliwość, aby instalację schować w bruździe w ścianie lub podłodze. Dodatkowo na tym etapie nie mamy ograniczeń i dlatego możemy umiejscowić jednostki wewnętrzne w dowolnym miejscu w sypialni czy salonie. Skropliny spływające z jednostki wewnętrznej odprowadzamy do kanalizacji.

Montaż klimatyzacji po remoncie

Oczywiście w sytuacji, kiedy mamy wykończone i użytkowane pomieszczenie jesteśmy w stanie wykonać poprawnie instalację. Jednak wówczas w doborze miejsca montażu klimatyzatora w pomieszczeniu kierują się Państwo głównie krótkim odcinkiem pomiędzy urządzeniem, a przejściem przez ścianę budynku. Tak, aby jak najmniej ingerować w pomalowane już ściany. Pomimo zabezpieczonego miejsca instalacji, korzystania z odkurzaczy przemysłowych przy wszelkich wierceniach nie jesteśmy w stanie uniknąć kurzu i pyłu.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za instalacją na etapie remontu jest elastyczność w doborze jednostek oraz ich ulokowania. Na przykład można zdecydować się na klimatyzację kasetonową lub kanałową. Tutaj można podejrzeć efekty instalacji wykonanej podczas remontu gdzie wykorzystaliśmy klimatyzację kanałową. Przy tej realizacji wykorzystaliśmy jednostki kasetonowe.

Podsumowując

Jeżeli mogą Państwo przeprowadzić instalację klimatyzacji na etapie remontu to, jest to najlepszy czas na nasze prace. Nie ma żadnych argumentów, poza finansowymi, aby odwlekać montaż. W sumie to finansowe kwestie również przemawiają za wykonaniem montażu przed wykończeniem mieszkania, ponieważ nie musimy ponownie naprawiać bruzd i malować ścian. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszą firmą w dniu odbioru kluczy od nowego mieszkania lub podjęcia decyzji o remoncie.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Jak przygotować dom do fotowoltaiki?

Budowa domu jest jedną z najważniejszych decyzji i tym samym inwestycji w naszym życiu. Na etapie planowania budowy musimy wziąć pod uwagę koszty związane nie tylko z materiałami, ale również uwzględnić późniejsze wydatki. Przede wszystkim są to koszty użytkowania budynku, w tym głównie rachunki za prąd. Instalacja fotowoltaiczna to najlepszy sposób na zminimalizowanie kosztów związanych z energią elektryczną. Powstaje zatem pytanie, jak przygotować dom do fotowoltaiki?

Planowanie budowy a fotowoltaika

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu domu pod montaż instalacji fotowoltaicznej będziemy mogli zminimalizować koszty związane z budową domowej elektrowni słonecznej. Do najważniejszych czynników możemy zaliczyć:

Dobór wielkości instalacji

Zanim instalacja zostanie uwzględniona przez architekta w projekcie, niezbędne jest dobranie jej mocy w taki sposób, by była w stanie sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu. W przypadku nowopowstającego domu, należy wstępnie oszacować przyszłe zużycie na podstawie urządzeń i systemów elektrycznych, np. ogrzewania, znajdującego się w domu oraz liczby mieszkańców.

Lokalizacja budynku a fotowoltaika

Istotne znaczenie ma położenie budynku. Utrudnieniem może okazać się zaciemnienie i brak dostępu do światła. Warto na etapie zakupu działki sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się wysokie drzewa albo inne budowle, które mogą ograniczać pozyskiwanie energii.

Zaprojektowanie dachu a fotowoltaika

Dach to najważniejszy element domu brany pod uwagę przy instalacji fotowoltaicznej. Jego kąt nachylenia powinien wynosić od 30 do 40 stopni. Jeśli kąt nachylenia dachu ma być mniejszy niż 15 stopni, lepszym rozwiązaniem może być budowa osobnej konstrukcji pod instalację fotowoltaiczną. Ponieważ instalacja fotowoltaiczna umieszczona na połaci dachu jest mocowana do więźby dachowej, odpowiednie punkty można rozmieścić już podczas prac dekarskich.

Wybór miejsca montażu falownika

Rozpatrując miejsce montażu falownika należy wziąć pod uwagę kilka istotnych wytycznych. Najlepsze miejsca do montażu falownika, to: kotłownia (najlepiej nie węglowa), garaż, piwnica. Zabronione jest montowanie falownika w miejscu, w którym może być narażony na działanie środków chemicznych, np. żrących kwasów, amoniaku, itd.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Niewidoczna klimatyzacja – czyli klimatyzacja kanałowa.

Jeśli nie chcesz widzieć klimatyzatorów wewnątrz domu, klimatyzacja kanałowa będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jest to wydajny system chłodzący, który skutecznie zapewnia optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Jedną z największych zalet klimatyzacji kanałowej jest to, że jest ona niewidoczna i nie ingeruje w estetykę domu. Takie rozwiązanie jest często wybierane przez architektów i właścicieli mieszkań, dla których ważne jest zachowanie eleganckiej aranżacji wnętrz.

Jak to działa?

Niewidoczna klimatyzacja kanałowa jest połączeniem systemu kanałów, które rozprowadzone są zgodnie z projektem np. nad sufitem podwieszanym lub w planowanych zabudowach. Kanały w zależności od potrzeb mogą mieć prostokątny lub okrągły kształt. Zakończenia kanałów można schować w zabudowach meblowych np. szafy lub regału co sprawi, że system będzie jeszcze bardziej ukryty. Wtedy, schłodzone powietrze nawiewane będzie przez drewniane, specjalnie zabezpieczone na wypadek wilgoci kratki nawiewne. Kratki można również umieścić bezpośrednio w suficie podwieszanym – poziomo w płaszczyźnie sufitu lub pionowo w krawędzi zabudowy lub w ścianie.

Warto pamiętać, że do zastosowania tego rozwiązania można wykorzystać poddasze. Na nim zainstalujemy jednostkę kanałową, od której odprowadzane są nawiewy do klimatyzowanych pomieszczeń. Podczas przeglądów serwisowych wystarczy wprowadzić ekipę techniczną na strych, bo tam znajduje się cały mechanizm odpowiedzialny za jakość powietrza.

Niewidoczna klimatyzacja - czyli klimatyzacja kanałowa.

Pomieszczenia klimatyzowane można dowolnie konfigurować w zależności od ilości zainstalowanych jednostek kanałowych. Można separować klimatyzowanie poszczególnych pomieszczeń lub grup pomieszczeń (np. kilka sypialni, każda chłodzona za pomocą oddzielnej jednostki), lub zastosować jedną jednostkę rozprowadzoną na kilka pomieszczeń. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Co więcej, zastosowanie klimatyzacji kanałowej nie wyklucza włączenia do projektu systemu wentylacji mechanicznej, mogą one skutecznie współpracować. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą realizacją klimatyzacji kanałowej w apartamencie. Projektując system koncentrujemy się przede wszystkim na Twoich potrzebach, Twoim komforcie, proponując ofertę, która zmieści się w Twoim budżecie.

Świetną alternatywą dla klimatyzacji kanałowej jest klimatyzacja kasetonowa lub klimatyzator Mitsubishi Electric Diamond lub Premium, których design świetnie komponuje się z aranżacją pomieszczeń, nadając im często stylu. 

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość
Zadzwoń do nas
Zamknij