System klimatyzacji VRF – idealne rozwiązanie dla domów, apartamentów, penthousów oraz willi.
Domy, wille, apartamenty, penthousy. Wspólnym mianownikiem wspomnianych obiektów mieszkalnych, istotnych przy doborze systemu klimatyzacji, są duże powierzchnie, ograniczona przestrzeń do montażu agregatów oraz wysokie oczekiwania Inwestorów. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem, które zapewni optymalną pracę klimatyzacji spełniając wszystkie trzy wymogi jest system VRF (VRV).
Nutka historii i technologii
Pierwszy system VRF został uruchomiony na początku lat 80’ i był to układ o mocy około 20 kW z 4 jednostkami wewnętrznymi. Aktualnie dysponujemy systemami VRF o mocy 200 kW które obsłużą 60 jednostek wewnętrznych. Technologia zmiennego przepływu czynnika (VRF) pozwala na budowę tak dużych i skomplikowanych systemów klimatyzacji. W odróżnieniu od systemów multi split, których możliwości kończą się na 8 jednostkach wewnętrznych i ok. 16 kW mocy chłodniczej.
Popularność systemów VRF w obiektach mieszalnych.
Systemy klimatyzacji VRF zyskują na popularności i nie mamy tutaj na myśli obiektów biurowych i przemysłowych. Rozwój technologii pozwala na podłączenie coraz to większej ilościi jednostek wewnętrznych do jednego agregatu. Jednostki zewnętrzne są coraz mniejsze, pracują na nowoczesnych i ekologicznych czynnikach chłodniczych (R32), dzięki czemu stały się bardziej efektywne i energooszczędne, a także – cichsze.
Przede wszystkim, wykorzystując system VRF możemy schłodzić salon, gabinet, jadalnię, kuchnię i cztery sypialnie na jednym układzie i jednym agregacie. Dodatkowo agregat można posadowić na dachu lub w rogu działki, prowadząc instalację chłodniczą w szachcie lub w ziemi pokonując w ten sposób odległości lub przewyższenia. Wszechstronność jest bardzo duża, czego nie oferuje system multi split.
Nowocześnie i elegancko.
Jeszcze kilka lat temu systemu VRF współpracowały z jednostkami kasetonowymi, kanałowymi oraz topornymi i głośnymi jednostkami ściennymi. Projektując system klimatyzacji świadomie pomijaliśmy jednostki ścienne, na rzecz zabudowanych urządzeń kanałowych. Podnosiło to koszty inwestycji oraz nie zawsze zjednywało przychylność Inwestorów, którzy na przykład byli przeciwni obniżaniu sufitów.
Aktualnie producenci postarali się o podłączenia do układów VRF ich eleganckich i najbardziej zaawansowanych technologiczne jednostek wewnętrznych. Na przykład system City Multi Mitsubishi Electric współpracuje z jednostkami ściennymi Diamond. Decydując się na taką jednostkę zyskujemy ponadczasowy dizajn klimatyzatora, najlepiej wyposażoną jednostkę ścienną na rynku oraz oczyszczacz powietrza. Jedną z takich inwestycji zrealizowaliśmy w penthausie w centrum Warszawy.
Koniecznie na etapie remontu!
Dla uzyskania najlepszego efektu, instalację należy zrealizować na etapie remontu lub budowy. System VRF zbudowany jest z jednej głównej nitki przewodów chłodniczych, trójników lub rozdzielaczy oraz odgałęzień doprowadzających czynnik do jednostki wewnętrznej. Więcej o korzyściach wczesnego planowania instalacji przeczytacie tutaj.
Przykładem dobrze zaprojektowanej i przemyślanej instalacji, realizowanej na etapie generalnego remontu jest inwestycja na prestiżowym osiedlu Fot Cze w Warszawie. Przy tej inwestycji schowaliśmy i zabudowaliśmy przypodłogowe jednostki do zabudowy oraz jednostki kanałowe. Jedyne elementy widoczne to kratki nawiewne i wyciągowe, które służą także jako rewizje serwisowe.
Systemy VRF jako pompy ciepła powietrze-powietrze.
Pompy ciepła powietrze-powietrze zyskują na popularności. Głównym czynnikiem wzrostu jest ich wysoka efektywność podczas grzania oraz połączenie dwóch funkcji (chłodzenia i grzania) z wykorzystaniem jednego systemu. Systemy VRF dzięki bardzo dobrym parametrom SCOP idealnie wkomponowują się w ten trend. Z ciekawostek – warszawski Warsaw Spire jest jednym z największych obiektów biurowych na świecie wyposażony w układ VRF producenta Samsung, który wykorzystywany jest do grzania i chłodzenia.
Co więcej, ogromnym atutem powyższego systemu oraz innych układów VRF jest możliwość grzania i chłodzenia w jednym czasie. Taka funkcja sprawdzi się w obiektach usytuowanych na stronę północną i południową. Wówczas w okresach przejściowych strona północna będzie ogrzewana, a strona południowa chłodzona. Jednak nie wszystkie układy VRF posiadają taką funkcję, dlatego niezbędne są wcześniejsze konsultacje z instalatorem lub projektantem.
Inwestycja na lata.
Ponad 15 lat temu firma Softman S.A. budując swoją siedzibę, zdecydowała się ogrzewanie i chłodzenie system Mitsubishi Electric City Multi. W budynku biurowym zamontowano prawie 90 jednostek kanałowych i kasetonowych obsługiwanych przez 4 agregaty. Nasza firma od 2020 roku zajmuje się przeglądami i konserwacją wyżej wymienionego systemu. Jesteśmy pod wrażaniem, jak efektywny jest to układ. Z historii serwisowej wynika, że w przeciągu tych 15 lat układ nie uległ żadnej poważnej awarii, poza drobnymi usterkami.
Inwestycja Softman S.A. w podwarszawskim piasecznie jest przykładem wizjonerstwa i odwagi inwestorskiej, którą po latach można określić jako wyśmienita decyzja prezesa firmy Softman S.A. Więcej o tej inwestycji przeczytacie tutaj.
Doświadczenie naszej firmy z systemami VRF.
Od 2008 roku zaprojektowaliśmy, wykonaliśmy instalację oraz dostarczyliśmy urządzenia do kilkudziesięciu inwestycji opartych na systemach VRF. Montowaliśmy układy chińskich producentów (AUX, Rotenso, Haier), koreańskich (Samsung, LG) oraz japońskich (Daikin, Mitsubishi Electric). Nad większością tych układów sprawujemy opiekę serwisową. Bazując na naszym doświadczeniu, na pewno możemy określić systemy VRF jako mało awaryjne, efektywne energetycznie, a przede wszystkim elastyczne w zakresie doboru. Układy VRF pod względem mocy chłodniczej oraz doboru jednostek wewnętrznych można zaprojektować praktycznie do każdego budynku, o dowolnym przeznaczaniu. Dzięki nieustannemu rozwijaniu tego produktu przez producentów jest to rozwiązanie na lata.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomośćUmowa serwisowa dla klimatyzacji i pomp ciepła – czy warto?
Nawet klimatyzatory najlepszych producentów nie są niestety bezawaryjne, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie, należy o nie zadbać robiąc regularne serwisy. Szczególnie w przypadku posiadania większej ilości jednostek warto rozważyć podpisanie umowy serwisowej.
Na czym polega umowa serwisowa?
Umowa serwisowa polega na jednorazowym spisaniu oczekiwań klienta, co do obsługi jego urządzeń, które nasza firma będzie realizować. Dzięki temu klient nie martwi się o gwarancję, czas reakcji na zgłoszone awarie oraz koszty diagnostyki. Nie musi również pamiętać o terminach przeglądów, ponieważ nasza firma w ustalonym czasie odezwie się do niego.
Korzyści umowy serwisowej
Umowa serwisowa gwarantuje wiele korzyści, oprócz tych związanych z regularnym serwisowaniem tj.: wydłużenie żywotności urządzania, uniknięcie poważnych awarii klimatyzatora i problemów zdrowotnych, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz kosztów ewentualnych napraw.
Gwarantowany czas reakcji na zgłoszone awarie
W sezonie, podczas upałów zapotrzebowanie na serwis klimatyzacji jest największe. W przypadku awarii zazwyczaj czas oczekiwania na przyjazd serwisu wynosi ok. 14 dni. W takiej sytuacji umowa serwisowa z gwarantowanym czasem reakcji jest nieoceniona.
Ile wynosi czas reakcji przy umowie serwisowej? Standardowo w naszej firmie są to 3 dni, jednak na życzenie klienta ten czas może być krótszy. W niektórych przypadkach wynosi on do 4 godzin.
Darmowe przyjazdy do awarii
Wyżej wspomniany przypadek z awarią klimatyzatora podczas upalnych dni wiąże się również z koniecznością zapłaty za przyjazd serwisu w sezonie. Dzięki umowie serwisowej z naszą firmą nie trzeba się o to martwić, ponieważ oprócz gwarantowanego czasu na zgłoszone awarie oferujemy również darmowe przyjazdy do awarii w przypadku realizacji napraw w naszej firmie, po to aby nasi klienci zaoszczędzali nie tylko czas ale również pieniądze.
Prowadzenie historii urządzeń, inwentaryzacja
W niektórych obiektach ilość urządzeń chłodniczych jest tak duża, że aż ciężka do określenia. Dbając o naszych stałych klientów, na początku współpracy zawsze wykonujemy zinwentaryzowanie wszystkich urządzeń z dokładnym określeniem ich ilości, lokalizacji i rodzaju. Dedykowany system pozwala również zapisywać historię każdego urządzenia, począwszy od częstotliwości serwisów po naprawy i informację o wymienianych częściach.
Uzupełnianie kart gwarancyjnych urządzeń
Jeśli nasz klient posiada klimatyzację lub pompę ciepła na gwarancji, w przypadku awarii nasza firma wypełni oraz prześle kompletną kartę do producenta w celu uzyskania niezbędnych komponentów.
Stały opiekun handlowy
Klienci z umową serwisową mają również przydzielonego stałego opiekuna handlowego, który doskonale zna oczekiwania oraz urządzenia swojego klienta.
Większe rabaty, wygodna płatność
Staramy odwdzięczyć się naszym stałym klientom, nie tylko poprzez utrzymywanie cen za przeglądy, ale również dając największe rabaty na oferowane usługi.
Nasza firma rozumie indywidualne potrzeby każdego klienta, dlatego na życzenie oferujemy rozliczanie się w ramach miesięcznego abonamentu lub na zasadzie jednorazowej płatności za przegląd.
Administrowanie Centralnym Rejestrem Operatorów
Zdajemy sobie sprawę, że administrowanie kontem CRO może być dodatkowym obciążeniem, o którym trzeba stale pamiętać. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, nasza firma wprowadziła usługę administrowania kontem CRO. Dzięki temu, klienci podczas podpisywania umowy serwisowej, w prosty sposób mogą zlecić nam ten obowiązek.
Nasza firma kompleksowo wykona w odpowiednim czasie kontrole szczelności oraz uzupełni wymagane wpisy zgodnie z ustawą z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową, oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomośćRekuperacja – czym jest i jak działa?
Rekuperacja to innymi słowy energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. System ten zapewnia dostarczenie świeżego powietrza zewnętrznego do domu i wyciągnięcie zużytego powietrza z domu. W odróżnieniu od zwykłej wentylacji, rekuperacja jest energooszczędnym rozwiązaniem, ponieważ odzyskuje energię z powietrza wywiewanego z domu i przekazuje ją do powietrza nawiewanego do domu. Latem odzyskujemy chłód, a zimą ciepło.
Jak działa rekuperacja?
Działanie rekuperacji polega na tym, że za pomocą wymiennika przekazuje energię do świeżego powietrza napływającego do pomieszczenia z powietrza wywiewanego. W ten sposób zmniejszane są straty ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń. Każdy rekuperator wyposażony jest w system filtrów. Wymieniając zużyte powietrze na świeże, system rekuperacji dodatkowo oczyszcza go od zanieczyszczeń, smogu i alergenów.
Warunki Techniczne WT2021
Zgodnie z Warunkami Technicznymi WT2021 nowobudowane domy muszą spełniać poszczególne wymogi dotyczące zapotrzebowania na energię. Aby sprostać nowym wymaganiom, nawet bardzo dobre ogrzewanie samo w sobie nie wystarczy, koniecznie musi być wykorzystywana instalacja OZE. W związku z tym większość osób decyduje się na montaż rekuperacji, która jest jednym z najważniejszych elementów wymogów WT2021.
Korzyści rekuperacji
Poza energetycznymi korzyściami, czyli oszczędnością na rachunkach mamy inne korzyści płynące z posiadania rekuperacji w domu.
Filtracja powietrza
Przede wszystkim rekuperacja skutecznie filtruje i oczyszcza powietrze od zanieczyszczeń, zapachów i alergenów. A także, niektórzy producenci oferują wysokiej jakości filtry, które zatrzymują SMOG w domu.
Brak kominów grawitacyjnych
Posiadając rekuperację nie musisz budować kominów grawitacyjnych które zajmują dużo miejsca. Dzięki temu mamy możliwość dowolnej aranżacji wnętrz.
Możliwość regulacji ilości powietrza
Każdy rekuperator wyposażony jest w sterownik, dlatego istnieje możliwość zmniejszania i zwiększania ilości nawiewanego powietrza. Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje i nie korzystasz z pomieszczeń wówczas wystarczy, że delikatnie przewietrzysz dom. Zapraszając gości do siebie, zawsze możesz sobie zapewnić zapas odpowiedniej ilości świeżego powietrza.
Odzysk energii
Rekuperator odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza i ogrzewa im powietrze zewnętrzne. W związku z tym dom ma niższe zapotrzebowanie na ciepło i spełnia WT2021.
Zdrowie
Dzięki nowoczesnej technologii rekuperacja codziennie i całorocznie zapewnia świeże powietrze w domu, tym samym poprawiając jakość i głębokość snu.
Podsumowując, sprawna rekuperacja zapewnia dużo korzyści dla użytkowników – np. świeże powietrze, oszczędzanie i ekologia. Warto jednak pamiętać, że sprawność systemu w dużym stopniu zależy od poprawnie przygotowanego projektu, doboru produktu oraz montażu. Aby zapewnić maksymalną efektywność rekuperacji nasza firma bazuje się na rekuperatorach Zhender i Mitsubishi Electric.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomośćPorównanie pomp ciepła Eco Inverter i Zubadan Inverter.
Mitsubishi Electric to jeden ze światowych liderów w branży klimatyzacji i pomp ciepła. Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan powietrze-woda służą do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody.
Pompy ciepła powietrza woda typu split składają się z oddzielnej jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna pobiera energię cieplną z powietrza, a jednostka wewnętrzna wykorzystuje ją do podgrzewania wody w układzie.
Dlaczego Mitsubishi Ecodan?
Design i kompaktowy rozmiar
Obudowa jednostki zewnętrznej Mitsubishi Electric Ecodan jest minimalistyczna i idealnie pasuje do elewacji budynków. Dzięki pojedynczemu wentylatorowi wymiary jednostek są niewielkie, co pozwala na umieszczenie ich w większości przestrzeni na zewnątrz budynku.
Pompy ciepła Ecodan charakteryzują się bardzo niskim poziomem hałasu, co jest dużą zaletą np. w przypadku niewielkiej działki lub niewielkiej odległości do działki sąsiadującej.
Jednostki Ecodan są zasilanie nowym czynnikiem chłodniczym R32, który ma niewielki wpływ na efekt cieplarniany, dzięki temu są bardzo ekologiczne.
Współczynnik efektywności COP
Przy analizowaniu pomp ciepła niezwykle istotny jest współczynnik efektywności COP, który określa stosunek mocy cieplnej do mocy elektrycznej. W przypadku pomp ciepła im niższa temperatura zasilania i im wyższa temperatura otoczenia, tym urządzenie działa efektywniej. Pompy ciepła Ecodan osiągają bardzo wysokie współczynniki COP, dzięki czemu sezonowe zużycie energii elektrycznej jest na niskim poziomie.
Optymalnym ze względu na komfort i zużycie energii elektrycznej połączeniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego w całym domu, gdy jako źródło ciepła chcemy zastosować pompę ciepła. Zdecydowanie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem podczas budowy domu.
Zubadan Inverter i Eco Inverter
Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan możemy podzielić na dwa główne typy w zależności od zastosowanej jednostki zewnętrznej:
Eco Inverter – idealne rozwiązanie dla nowych, dobrze docieplonych domów o niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania. Dostępne są jednostki o mocy 4, 6 i 8 kW.
Zubadan Inverter – są zdolne do działania z pełną mocą nawet do temperatury -15°C z gwarantowanym zakresem pracy do -28°C. Rozwiązanie Zubadan Inverter zapewnia wysokie wskaźniki efektywności nawet w połączeniu z typowymi grzejnikami dzięki możliwości osiągania wysokiej temperatury zasilania (do 60°C). W ofercie dostępne są modele o mocy 6, 8, 10, 12 i 14 kW. Jednostki Zubadan są odpowiednie do nowych budynków o dużej powierzchni ogrzewanej. A także pasują dla starszych budynków przechodzących termomodernizację z ogrzewaniem opartym na tradycyjnych grzejnikach.
Jednostki wewnętrzne
Pompy ciepła Ecodan posiadają dwa typy jednostek wewnętrznych, które można zastosować:
- Jednostka typu hydrobox
Urządzenie charakteryzuje się bardzo kompaktowymi wymiarami i możliwością podwieszenia na ścianie. Konieczne jest jednak zastosowanie oddzielnego zasobnika na ciepłą wodę użytkową.
- Jednostka typu cylinder
Urządzenie tego typu charakteryzuje się wbudowanym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową. Do wyboru jest model o pojemności zasobnika 170, 200 i 300 litrów. Zaletą tego rozwiązania jest duża oszczędność miejsca – nie musimy stosować dodatkowych zbiorników ani tworzyć rozbudowanych rurociągów. Jednostkę tego typu można idealnie dopasować do małych pomieszczeń lub wkomponować w pomieszczeniach użytkowych.
W jednostkach z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej woda przygotowywana jest na bieżąco w sposób przepływowy. Podgrzewanie wody odbywa się za pomocą osobnego, wbudowanego wymiennika płytowego. Zimna woda przetłaczana jest przez niewielkich rozmiarów pompę obiegową z dolnej części zasobnika i po podgrzaniu wprowadzana jest do jego górnej części. Następnie z górnej części pobierana jest ciepła woda. Dzięki zastosowaniu takiej techniki podgrzewu można było zmniejszyć kubaturę jednostki, co jest niemożliwe w przypadku konieczności wyposażenia urządzenia w wężownicę.
Autoadaptacja – inteligentne sterowanie nastawą temperatury
Pompy ciepła Mitsubishi Electric mogą być wyposażone w bezprzewodowy sterownik pokojowy, który pozwala na zastosowanie trybu autoadaptacji. W trybie tym pompa ciepła stopniowo „uczy się” budynku, zapisując w pamięci reakcję budynku i optymalne nastawy pozwalające osiągnąć ustawioną przez użytkownika temperaturę wewnętrzną zadając optymalną temperaturę zasilania. Dzięki temu zoptymalizowane jest zużycie energii elektrycznej przez pompę i cały czas utrzymany jest optymalny komfort w pomieszczeniach.
Aplikacja mobilna MELCloud
Dzięki wyposażeniu pomp ciepła w moduł sterowania wi-fi możemy sterować urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie za pomocą telefonu, tabletu lub komputera z dostępem do internetu.
W przypadku innych instalacji od Mitsubishi Electric (np. klimatyzacji, rekuperacji) mamy wygodę sterowania każdym z tych systemów za pomocą jednej aplikacji.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomośćJak wybrać klimatyzację do mieszkania?
Zważając na szeroką ofertę klimatyzatorów dostępnych na rynku wybór odpowiedniego urządzenia może być skomplikowany, szczególnie dla nowych użytkowników. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, dzięki któremu będziesz mógł łatwo wybrać klimatyzację do mieszkania, dopasowaną do Twoich potrzeb.
Typ klimatyzacji
Przede wszystkim warto zastanowić się jaki rodzaj klimatyzacji będzie najbardziej odpowiedni do Twojego mieszkania. Najbardziej popularny jest klimatyzator naścienny. Innym rozwiązaniem jest jednostka kasetonowa z jednostronnym nawiewem oraz klimatyzacja kanałowa, którą instalujemy w zabudowie.
Właściciele wykończonych mieszkań, którzy nie mają ochoty na kucie ścian często wybierają klimatyzację naścienną w systemie split. Takie instalacje są szybko wykonywane i z reguły najtańsze. Klimatyzacja split jest przydatna, kiedy chcemy schłodzić jedno pomieszczenie w mieszkaniu. Natomiast jeśli potrzebujemy klimatyzację w kilku pomieszczeniach i zdecydujemy się zastosowanie systemów split będziemy mieli na elewacji czy balkonie kilka jednostek zewnętrznych. Jeśli obecność kilku agregatów Ci przeszkadza lub nie masz na to miejsca sugerujemy rozważyć rozwiązanie typu multi split.
Klimatyzacja w systemie multi split jest najczęściej wybierana przez naszych Klientów. W tym rozwiązaniu do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć do pięciu lub sześciu jednostek wewnętrznych. Dzięki temu rozwiązaniu np. w przypadku klimatyzowania pięciu pomieszczeń nie musisz szukać miejsca na pięć agregatów. Twoje mieszkanie z zewnątrz wygląda dużo lepiej, Twoje balkony nie są „okupowane” przez jednostki zewnętrzne.
Zastosowanie klimatyzacji kanałowej wymaga wykonania zabudowy, np. zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych bądź zabudowy meblowej. Nad zabudową montujemy jednostkę kanałową, od której odprowadzone są nawiewy do klimatyzowanych pomieszczeń. System kanałowy nie ingeruje w estetykę Twojego mieszkania. Zastosowanie klimatyzacji centralnej nie wyklucza włączenia do systemu innych jednostek wewnętrznych.
Kolejnym elementem, który może wpłynąć na wybór klimatyzacji są wymogi administracji dotyczące montażu klimatyzacji w bloku. Wymagane elementy mogą różnić się w zależności od przepisów uchwalonych przez spółdzielnię lub wspólnotę. W związku z powyższym sugerujemy zapoznać się z nimi jeszcze na początku planowania instalacji w swoim mieszkaniu.
Wygląd i funkcjonalność
Klimatyzatory domowe różnią się także swoją funkcjonalnością i wyglądem. Nowoczesne jednostki zwykle posiadają takie funkcje jak: wykrywanie obecności, tryb nocny, oczyszczanie powietrza. Także niektóre urządzenia mają unikalne cechy, na które warto zwrócić uwagę. Na przykład Mitsubishi LN-Diamond posiada inteligentny nawiew i-see 3D, który wykrywa obecność i położenie osób w pomieszczeniu oraz odpowiednio reguluje kierunek nawiewu. Co więcej, większość klimatyzatorów posiada szeroką ofertę kolorów, ich dostępność sprawdzisz w naszym sklepie.
Jeśli nadal masz jakieś pytania związane z wyborem klimatyzacji skontaktuj się z naszymi Fachowcami. Projektując system koncentrujemy się przede wszystkim na Twoich potrzebach i Twoim komforcie. Przedstawiamy ofertę, która mieści się w Twoim budżecie.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomośćKlimatyzacja multisplit – czym jest i kiedy warto ją wybrać?
Czym jest klimatyzacja multisplit?
Klimatyzacja multisplit jest najczęściej wybieranym systemem klimatyzacji do mieszkań, apartamentów, biur i domów jednorodzinnych z kilkoma pomieszczeniami do schłodzenia. Ten rodzaj klimatyzacji pozwala na schłodzenie kilku pomieszczeń przy zastosowaniu jednej jednostki zewnętrznej.
Jakie są zalety klimatyzacji multisplit?
Głównym atutem klimatyzacji multisplit jest to, że umożliwia podłączenie wielu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki temu oszczędzamy miejsce na zewnątrz, które jest szczególnie przydatne w przypadku mieszkań, gdzie agregat jest montowany na balkonie.
Klimatyzatory multisplit standardowo obsługują od 2 do 6 pomieszczeń. Ich wielkość i hałas często są porównywalne do standardowych klimatyzatorów split 1:1. Co więcej, mniejsze systemy multisplit (2:1) można zasilić z gniazdka 230W, który znajduje się na balkonie.
Zaletą klimatyzacji multisplit jest również to, że możemy łączyć różne rodzaje jednostek i robić tak zwany mix. Obecnie na rynku mamy do wyboru szeroką ofertę rodzajów klimatyzacji, jak np. kanałowa, kasetonowa lub naścienna. Także warto zaznaczyć, że są to proste układy, dlatego można skorzystać z większej ilości producentów niż np. w przypadku klimatyzacji VRF.
Klimatyzacja split, a multisplit
W porównaniu do tradycyjnego systemu split (gdzie możemy podłączyć tylko jedną jednostkę wewnętrzną do jednostki zewnętrznej) system multisplit jest bardziej energooszczędny, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Także klimatyzacja multisplit umożliwia pełne dopasowanie temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w budynkach, gdzie każdy pokój musi być klimatyzowany osobno.
Podsumowanie
Klimatyzacja multisplit jest idealnym rozwiązaniem na klimatyzację kilku pomieszczeń z jedną jednostką zewnętrzną. Ten system jest specjalnie dedykowany do mieszkań z kilkoma sypialniami, małych biur, lokalów usługowych i domów jednorodzinnych. Jeśli jesteś zainteresowany klimatyzacją multisplit zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomośćJak dobrać moc klimatyzacji do powierzchni pomieszczenia?
Prawidłowo dobrana moc klimatyzacji jest bardzo istotna dla zapewnienia komfortu w danym pomieszczeniu. Zadaniem dobrze dobranego klimatyzatora poza tym, że urządzenie zapewnieni nastawioną temperaturę, jest także zachowanie jego efektywności energetycznej. Istotnym aspektem poza samą mocą jest dobór odpowiedniego typu urządzenia. Właśnie dlatego w ofercie producentów mamy do dyspozycji jednostki naścienne, kanałowe, przypodłogowe i kasetonowe.
Jak dobrać urządzenie samodzielnie?
Zyski ciepła w pomieszczeniach takich jak salon, salon z aneksem kuchennym, czy też sypialnia najczęściej nie wykraczają poza standard. Dlatego można zastosować przelicznik 30W lub 35W na 1 m³ pomieszczenia. Biorąc pod uwagę standardy mocy podstawowych jednostek to dyspozycji mamy klimatyzatory o mocach chłodniczych 2,5 kW; 3,5 kW, czy na przykład 5,0 kW. Wówczas pomieszczenia do 30 m² można obsłużyć urządzeniami o mocy 2,5 kW, pomieszczenia o powierzchni 40 m² schłodzimy klimatyzatorami o mocy 3,5 kw, a 5,00 kW powinny być wystarczające do 60 m². Radzimy aby dobór wykonany na podstawie powyższych wskazówek potwierdzić u specjalisty. Profesjonalne firmy przy dobrze zawsze kierują się zyskami ciepła i ich dobory są najbardziej poprawne.
Czy kilka pomieszczeń w jednym mieszkaniu schłodzimy jednym klimatyzatorem?
Dobierając klimatyzator korzystając z wcześniej opisanych wskazówek koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, że dotyczą one pomieszczenia, a nie całego mieszkania. Jeżeli powierzchnia mieszkania wynosi 50 m² i podzielone jest na dwie sypialnie i salon z aneksem, to nie zalecamy doboru klimatyzatora do całej powierzchni, tylko do jednego z pomieszczeń. Czasami układ mieszkania, jego usytuowanie oraz takie zabezpieczenia jak rolety powodują, że jednym klimatyzatorem uzyskujemy komfort w całym lokalu. Jednak nie jest to uwarunkowane mocą chłodniczą urządzenia, a właśnie warunkami mieszkania. Przy pootwieranych drzwiach do wszystkich sypialni, ograniczeniu nasłonecznienia oraz ciągłej pracy urządzenia, może okazać się, że w całym mieszkaniu odczujemy komfortową temperaturę. Jednak nie jest to reguła, a moc klimatyzatora powinna być dobrana do powierzchni, którą faktycznie on będzie chłodził.
Jak przeprowadza się poprawnie dobór mocy chłodniczej?
Profesjonaliści dobierają moce chłodnicze uwzględniając zyski ciepła pochodzące od przegród zewnętrznych, nasłonecznienia okien, urządzeń oraz ludzi przebywających w danym pomieszczeniu. Wykorzystują do tego specjalne programy doborowe lub wyliczają to z odpowiednich wzorów. Prawidłowo przeprowadzony dobór zapewnia adekwatne zużycie energii oraz osiągnięcie zadanej temperatury w odpowiednio krótkim czasie. Sprężarka jednostki zewnętrznej przy prawidłowym doborze mocy chłodniczych pracuje przy najlepszych parametrach, co ma znaczący wpływ na jej żywotność.
Przewymiarowanie – częste i niepotrzebne.
Częstą praktyką jest dobór urządzenia „na oko”. Rutyna instalatorów często zachęca do dobierania klimatyzatorów na zasadzie: wszędzie tak działa to i tu zadziała. Na przestrzeni lat producenci ulepszają technologię Inwerterową, dlatego klimatyzatory są w stanie w bardzo precyzyjny sposób reagować na potrzeby chłodzenia. Dodatkowo nowe budownictwa charakteryzuje się bardzo dobrym ociepleniem, a to ma ogromne znaczenie w dobrze mocy chłodniczej. Na przykład 20 lat temu, do pomieszczenia 30 m² konieczny był dobór urządzenia o większej mocy niż obecnie ze względu na gorszą izolacyjność ścian i okien.
Podsumowanie
Dla uzyskania najlepszego efektu zalecamy dobór mocy oraz typu urządzenia przez specjalistów. Producenci „stają na głowie” aby ich klimatyzatory były coraz bardziej wydajne i energooszczędne. Dlatego warto z tego korzystać i rozmawiać ze specjalistami, którzy mają doświadczenie ale także odświeżają swoją wiedzę na corocznych szkoleniach producenckich. Odpowiedni dobór klimatyzatora lub systemu oraz profesjonalny montaż to 99% końcowego sukcesu.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomośćJak kupić przegląd z konwersacją klimatyzacji przez sklep internetowy?
Przegląd klimatyzacji jeszcze nigdy był tak prosty! W trosce o naszych klientów umożliwiliśmy zakup przeglądu z konserwacją klimatyzacji przez nasz sklep internetowy. Dzięki temu zapewniamy szybki czas realizacji usługi oraz wyszczegółowany zakres prac.
Aby jeszcze bardziej ułatwić zakup przygotowaliśmy krótką instrukcję obsługi oraz filmik „Jak kupić przegląd z konwersacją klimatyzacji przez sklep internetowy?”
Instrukcja zakupu przeglądu klimatyzacji przez sklep internetowy:
Krok 1. Wejdź na naszą stronę www.fu-fachowiec.pl
Krok 2. Wybierz produkt przegląd z konserwacją klimatyzacji
Krok 3. Zapoznaj się z zakresem prac oraz terenem dojazdu
Krok 4. Wybierz odpowiedni procent VAT: 8% dla osoby prywatnej lub 23% dla firmy
Krok 5. Wybierz odpowiednią liczbę jednostek wewnętrznych i dodaj do koszyka
Krok 6. Jeśli masz specjalny kod promocyjny możesz wpisać go w odpowiednim polu w koszyku
Krok 7. Kliknij przycisk „Przejdź do płatności”
Krok 8. W polu „Dane zamawiającego” wpisz swoje dane do faktury
Krok 9. W polu „Dane realizacji usługi” wpisz dane osoby kontaktowej oraz adres gdzie wykonamy usługę
Krok 10. Wybierz wygodny dla Ciebie sposób opłaty i zapłać za usługę
Krok 11. Gotowe! Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje aby ustalić termin przeglądu 🙂

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomośćPrzegląd gwarancyjny klimatyzacji – czym jest i jakie czynności obejmuje?
Co to jest przegląd gwarancyjny klimatyzacji?
Przegląd gwarancyjny klimatyzacji, rekuperatora lub pompy ciepła są to czynności obejmujące konserwację urządzenia oraz jego przegląd i kontrolę parametrów technicznych. Czynności te realizują firmy które posiadają aktualne certyfikaty autoryzacyjne danego producenta. Przegląd gwarancyjny także wykonują serwisanci posiadające odpowiednie uprawnienia zgodnie z ustawą z 15 maja 2015 r. o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.
Warunki utrzymania gwarancji na klimatyzator
„Warunkiem realizacji uprawień gwarancyjnych Nabywcy jest dokonanie co najmniej dwóch przeglądów gwarancyjnych w ciągu każdego roku obowiązywania niniejszej gwarancji. Przeglądy gwarancyjne są odpłatne” – karta gwarancyjna klimatyzatora Daikin.
„Warunkiem obowiązywania gwarancji jest wykonywanie co najmniej 2 razy w roku odpłatnego przeglądu konserwacyjnego, który może być realizowany tylko przez Autoryzowaną Firmę Instalacyjną. Okres pomiędzy kolejnymi przeglądami nie może być krótszy niż 5 miesięcy i dłuższy niż 7 miesięcy. Przy czym pierwszy przegląd powinien zostać zrealizowany nie później niż w ciągu 7 miesięcy od uruchomienia Urządzenia. W razie niezrealizowania przeglądu konserwacyjnego w wymaganym terminie, gwarancja wygasa z upływem terminu na jego wykonanie.” – karta gwarancyjna klimatyzatora Mitsubishi Electric.
„Warunkiem wykonywania uprawień wynikających z gwarancji przez okres 5 lat, jest cykliczne dokonywanie, co najmniej dwa razy do roku, począwszy od daty sprzedaży Urządzenia, płatnych przeglądów technicznych Urządzeń, przeprowadzanych wyłącznie przez APS, potwierdzonych odpowiednimi wpisami w Karcie Gwarancyjnej. Obowiązek terminowego i cyklicznego, spełnienia tego warunku spoczywa na Kliencie.” – karta gwarancyjna klimatyzatora Fujitsu.
Dlaczego producenci wymagają przeglądów gwarancyjnych?
Przede wszystkim klimatyzatory, rekuperatory lub pompy ciepła podczas pracy ulegają zabrudzeniom. Wymienniki jednostek zewnętrznych zapychane są przez pyły, kurz lub liście krążące w otoczeniu ich pracy. Filtry jednostek wewnętrznych i central zatrzymują nieczystości pochodzące z pomieszczenia. Zabrudzenie tych elementów w pierwszym okresie funkcjonowania urządzenia powoduje poważne zakłócenia w pracy urządzeń. Jeżeli nie będziemy wykonywać przeglądy przez dłuższy okres, to te zabrudzenia mogą powodować poważne uszkodzenia. Serwis nie jest w stanie odczytać parametrów pracy urządzenia, jeżeli jego stan zabrudzenia jest zły.
Lepiej zapobiegać, niż naprawiać!
Podczas przeglądu gwarancyjnego serwisanci są w stanie wychwycić czynniki które spowodują późniejszą awarię urządzenia. Nie jest to oczywiście pewne założenie ale na pewno daje nam szerszy obraz pracy klimatyzatora, pompy ciepła lub rekuperatora. Im bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, tym przegląd i konserwacja obejmuje więcej elementów, które mają wpływ na pracę urządzenia. Statystycznie urządzenia objęte regularnym przeglądem gwarancyjnym zachowują dłuższą żywotność, zużywają mniej energii oraz spełniają swoją podstawą funkcję, czyli zapewniają komfort.
Nasz serwis.
Nasza firma od 15 lat realizuje przeglądy gwarancyjne takich producentów jak: Mitsubishi Electric, Fujitsu, LG, Samsung, AUX i wielu innych. Wykonujemy przeglądy klimatyzatorów domowych split i multisplit oraz dużych systemów VRF. Klienci którzy skorzystali z naszej usługi instalacji urządzenia i zdeklarowali chęć współpracy, otrzymują od nas regularne powiadomienia o nadchodzących terminach przeglądu gwarancyjnego. Wychodząc na przeciw potrzebom naszych klientów, umożliwiliśmy zakup przeglądu i konserwacji przez nasz sklep internetowy. Zapraszamy do zapoznania się z krótką instrukcją oraz filmikiem „Jak kupić przegląd z konserwacją klimatyzacji przez sklep internetowy?”. Również oferujemy Umowy serwisowe, o których więcej informacji znajdziecie tutaj.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomośćPompy ciepła powietrze-powietrze – zasady działania i porównanie
Jeszcze kilka lat temu funkcja grzania w klimatyzatorach była dodatkiem, traktowana była tak samo jak na przykład funkcja osuszania. Użytkownicy mogli ogrzewać się klimatyzacją jedynie w okresach przejściowych, kiedy temperatura na zewnątrz oscylowała 0°C.
Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Zaawansowane technologiczne jednostki zewnętrzne klimatyzatorów pełnią funkcję pomp ciepła powietrze-powietrze z opcją chłodzenia. Naszym zdaniem montaż pompy ciepła powietrze-powietrze jest bardzo dobrą alternatywą dla powszechnie uznanych pomp ciepła powietrza-woda. Tutaj chcielibyśmy wręcz podkreślić, że pompy powietrze-powietrze są idealnym rozwiązaniem w przypadku modernizacji ogrzewania lub montażu alternatywnego ogrzewania jakim jest gaz.
Pompa powietrze-powietrze, a powietrze-woda.
Pompa powietrze-powietrze różni się od pompy powietrze-woda tym, że ciepło pozyskane z powietrza zewnętrznego oddawane jest do pomieszczenia poprzez powietrze, a nie wodę płynącą w instalacji CO. Jednostka wewnętrzna nadmuchuje ciepło i ogrzewa pomieszczenia. Jedno i drugie urządzenie zbudowane jest z jednostki zewnętrznej (agregatu) i jednostki wewnętrznej, pomiędzy którymi krąży czynnik chłodniczy.
Pompa powietrze-powietrze, a klimatyzacja.
A czym różni się pompa powietrze-powietrze od klimatyzatora? Na pierwszy rzut oka niczym. W obydwu przypadkach mamy agregat (jednostkę zewnętrzną wyposażoną w wentylator, sprężarkę i wymiennik) oraz jednostkę wewnętrzną. Najcześciej jednostki wewnętrzne klimatyzatorów i pomp nie różnią się niczym, po prostu są to te same urządzenia. Różnica dotyczy przede wszystkim technologii i wydajności jednostek zewnętrznych. Najbardziej wydajne pompy ciepła (powietrze-powietrze) pracują do – 15 °C bez straty wydajności, a ich zakres pracy sięga nawet -25 °C. W przypadku standardowych klimatyzatorów te parametry mogą być znacznie niższe.
W tym miejscu warto się zatrzymać. Każdy klimatyzator ma funkcję grzania, ale nie każdy klimatyzator można zastosować do ogrzewania całorocznego. Jeżeli zależy nam na stabilnym ogrzewaniu, z bardzo dobrą efektywnością energetyczną. W takiej sytuacji zalecamy urządzenia, których efektywność nie spada do – 15″.
Nasza opinia.
Pompy ciepła powietrze-powietrze, w tym klimatyzatory zaliczane są do urządzeń Odnawialnych Źródeł Energii. Decydując się na takie rozwiązanie możesz być pewny, że wybierasz opcję ekologiczną i przyjazną środowisku. Praktyczną zaletą pomp i klimatyzatorów jest możliwość chłodzenia. Z jednego urządzenia będziesz korzystać przez cały rok.
Jeżeli posiadasz instalację fotowoltaiczną to na bieżąco, w trakcie sezonu grzewczego i letniego korzystasz z wyprodukowanego prądu. Jeżeli latem wychłodzisz pomieszczenia w czasie największego nasłonecznienia, to po pracy (kiedy już produkcja jest mniejsza) korzystasz z pomieszczeń schłodzonych za darmo.
Montaż klimatyzacji oraz zakup urządzeń są tańsze niż inwestycja w pompę ciepła powietrze-woda, a w szczególności w zakresie modernizacji ogrzewania. Taka instalacja nie wymaga wymiany grzejników, instalacji ogrzewania podłogowego, czy też przeróbek hydraulicznych. Wentylator w jednostce wewnętrznej szybciej rozprowadza ciepłe powietrze niże np. kaloryfery.
Bezwzględną zaletą pomp powietrze-powietrze jest filtrowanie powietrze. W jednostkach Mitsubishi Electric z serii Diamond zamontowany jest oczyszczacz powietrza! W takiej konfiguracji otrzymujemy źródło chłodu lub ciepła oraz skuteczną filtrację powietrza w domu. Idealne rozwiązanie dla alergików lub użytkowników ceniących oczyszczone i czyste powietrze. Poza tym większość jednostek sterowana jest z wykorzystaniem Wi-Fi, dzięki czemu nie musisz już zastanawiać się nad wyposażaniem się w inteligenty budynek, czy dodatkową automatykę.
Montaż klimatyzacji i pomp ciepła powietrze-powietrze również możesz rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Naszym zdaniem inwestycja w pompę ciepła powietrze-powietrza lub klimatyzator z wysoką klasą efektywności energetycznej przy -15 °C to bardzo dobry wybór. Jedynym minusem może okazać się głośność nawiewu oraz sterowanie nawiewem jednostki wewnętrznej, jednak chcąc tego uniknąć konieczny jest montaż jednostek z serii Diamond.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomośćKlimatyzator z funkcją grzania – ranking 2023
Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia wielofunkcyjne, które nie tylko chłodzą pomieszczenia, ale również skutecznie oczyszczają powietrze oraz pełnią funkcję ogrzewania. W okresie przejściowym lub zimowym jest to efektywna alternatywa dla standardowych grzejników. Coraz częściej klimatyzatory z funkcją grzania pracują wydajnie nawet przy temperaturze zewnętrznej poniżej -10oC. Bardziej rozbudowane jednostki, określane jako pompy ciepła powietrze-powietrze, zapewniają ciepło nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -30 oC. Urządzenia te są bardzo energooszczędne i uniezależniają użytkowników od dostaw i cen gazu.
Wśród jednostek typu split dostępnych na rynku wyróżniliśmy 5 najlepszych klimatyzatorów z funkcją grzania.
1. Mitsubishi Electric MSZ-LN Diamond
Klimatyzator Mitsubishi Electric MSZ-LN Diamond jest prawdopodobnie najlepszym urządzeniem na rynku dla ogrzewania pomieszczeń. Dzięki nowoczesnej technologii Hyper Heating urządzenie utrzymuje maksymalną wydajność grzewczą przy temperaturze zewnętrznej do -15°C. W przeciwieństwie do standardowego klimatyzatora zakres zastosowania urządzenia w trybie grzania sięga do -25°C. Co więcej, klimatyzator Mitsubishi Electric MSZ-LN Diamond posiada 4 wersje kolorystyczne, dzięki czemu idealnie wpisuje się w każdą aranżację wnętrz.
2. Fujitsu Nordic KHCA
Jednostka ścienna Fujitsu z serii Nordic KH jest pompą ciepła powietrze-powietrze specjalnie przeznaczoną do ogrzewania nawet w najsroższą zimę. Klimatyzator FUJITSU Nordic jest w stanie wydajnie ogrzewać pomieszczenia do temperatury zewnętrznej -25°C. Klasa efektywności energetycznej aż do A+++ w grzaniu i chłodzeniu sprawia, że urządzenie jest bardzo energooszczędne i ekonomiczne. Dodatkowo, jednostka wewnętrzna wykrywa obecność użytkownika w pomieszczeniu, kiedy pomieszczenie jest puste załącza tryb ekonomiczny.
3. Fujitsu Nordic KVCB
Klimatyzator przypodłogowy Fujitsu KVCB z funkcją grzania posiada najwyższą klasę efektywności energetycznej A+++ w grzaniu i chłodzeniu. Dzięki temu zapewnia maksymalną oszczędność energii czy to w upalne lato, czy w mroźną zimę. Urządzenie utrzymuje wydajność nominalną do temperatury zewnętrznej -15°C i zapewnia pracę w trybie grzania do -25°C. Dodatkową zaletą tego modelu jest rekordowo długi okres gwarancyjny urządzenia wynoszący aż 10 lat.
4. Mitsubishi Electric Kompakt MSZ-AP
Mitsubishi Electric Kompakt MSZ-AP to niezwykle wszechstronne i wielofunkcyjne urządzenie, które zapewnia komfort przez cały dzień. Poza za kompaktową i elegancką obudową użytkownik otrzyma świetne parametry, czyli klasę efektywności energetycznej na poziomie A+++ oraz bardzo cichą pracę na poziomie -19dB, czyli zdecydowanie ciszej od szelestu liści. Klimatyzator posiada funkcję grzania, która jest w stanie wydajnie ogrzewać pomieszczenia do temperatury zewnętrznej -15°C.
5. AUX J-Smart
Urządzenie AUX J-Smart jest flagowym produktem producenta AUX. Producent zadbał o bogate wyposażenie oraz szeroki zakres pracy w trybie grzania. Dzięki temu klimatyzator jest efektywnym źródłem ciepła i zapewnia wysoką wydajność nawet do -20°C. Funkcję grzania i chłodzenia usprawnia sprężarka pracująca w trybie turbo, która zapewnia skrócenia czasu schłodzenia lub ogrzania powietrza o 30%.
Podsumowując, każdy z wybranych klimatyzatorów efektywnie ogrzewa pomieszczenia i zapewnia odpowiednią temperaturę przez cały rok.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomość