Porównanie pomp ciepła Eco Inverter i Zubadan Inverter.

Mitsubishi Electric to jeden ze światowych liderów w branży klimatyzacji i pomp ciepła. Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan powietrze-woda służą do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody.

Pompy ciepła powietrza woda typu split składają się z oddzielnej jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna pobiera energię cieplną z powietrza, a jednostka wewnętrzna wykorzystuje ją do podgrzewania wody w układzie.

Dlaczego Mitsubishi Ecodan?

Design i kompaktowy rozmiar

Obudowa jednostki zewnętrznej Mitsubishi Electric Ecodan jest minimalistyczna i idealnie pasuje do elewacji budynków. Dzięki pojedynczemu wentylatorowi wymiary jednostek są niewielkie, co pozwala na umieszczenie ich w większości przestrzeni na zewnątrz budynku.

Pompy ciepła Ecodan charakteryzują się bardzo niskim poziomem hałasu, co jest dużą zaletą np. w przypadku niewielkiej działki lub niewielkiej odległości do działki sąsiadującej.

Jednostki Ecodan są zasilanie nowym czynnikiem chłodniczym R32, który ma niewielki wpływ na efekt cieplarniany, dzięki temu są bardzo ekologiczne.

Współczynnik efektywności COP

Przy analizowaniu pomp ciepła niezwykle istotny jest współczynnik efektywności COP, który określa stosunek mocy cieplnej do mocy elektrycznej.  W przypadku pomp ciepła im niższa temperatura zasilania i im wyższa temperatura otoczenia, tym urządzenie działa efektywniej. Pompy ciepła Ecodan osiągają bardzo wysokie współczynniki COP, dzięki czemu sezonowe zużycie energii elektrycznej jest na niskim poziomie.

Optymalnym ze względu na komfort i zużycie energii elektrycznej połączeniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego w całym domu, gdy jako źródło ciepła chcemy zastosować pompę ciepła. Zdecydowanie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem podczas budowy domu.

Zubadan Inverter i Eco Inverter

Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan możemy podzielić na dwa główne typy w zależności od zastosowanej jednostki zewnętrznej:

Eco Inverter – idealne rozwiązanie dla nowych, dobrze docieplonych domów o niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania. Dostępne są jednostki o mocy 4, 6 i 8 kW.

Zubadan Inverter – są zdolne do działania z pełną mocą nawet do temperatury -15°C z gwarantowanym zakresem pracy do -28°C. Rozwiązanie Zubadan Inverter zapewnia wysokie wskaźniki efektywności nawet w połączeniu z typowymi grzejnikami dzięki możliwości osiągania wysokiej temperatury zasilania (do 60°C). W ofercie dostępne są modele o mocy 6, 8, 10, 12 i 14 kW. Jednostki Zubadan są odpowiednie do nowych budynków o dużej powierzchni ogrzewanej. A także pasują dla starszych budynków przechodzących termomodernizację z ogrzewaniem opartym na tradycyjnych grzejnikach.

Jednostki wewnętrzne

Pompy ciepła Ecodan posiadają dwa typy jednostek wewnętrznych, które można zastosować:

Urządzenie charakteryzuje się bardzo kompaktowymi wymiarami i możliwością podwieszenia na ścianie. Konieczne jest jednak zastosowanie oddzielnego zasobnika na ciepłą wodę użytkową.

Mitsubishi Electric Ecodan

Urządzenie tego typu charakteryzuje się wbudowanym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową. Do wyboru jest model o pojemności zasobnika 170, 200 i 300 litrów. Zaletą tego rozwiązania jest duża oszczędność miejsca – nie musimy stosować dodatkowych zbiorników ani tworzyć rozbudowanych rurociągów. Jednostkę tego typu można idealnie dopasować do małych pomieszczeń lub wkomponować w pomieszczeniach użytkowych.

Mitsubishi Electric Ecodan

W jednostkach z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej woda przygotowywana jest na bieżąco w sposób przepływowy. Podgrzewanie wody odbywa się za pomocą osobnego, wbudowanego wymiennika płytowego. Zimna woda przetłaczana jest przez niewielkich rozmiarów pompę obiegową z dolnej części zasobnika i po podgrzaniu wprowadzana jest do jego górnej części. Następnie z górnej części pobierana jest ciepła woda. Dzięki zastosowaniu takiej techniki podgrzewu można było zmniejszyć kubaturę jednostki, co jest niemożliwe w przypadku konieczności wyposażenia urządzenia w wężownicę.

Autoadaptacja – inteligentne sterowanie nastawą temperatury

Pompy ciepła Mitsubishi Electric mogą być wyposażone w bezprzewodowy sterownik pokojowy, który pozwala na zastosowanie trybu autoadaptacji. W trybie tym pompa ciepła stopniowo „uczy się” budynku, zapisując w pamięci reakcję budynku i optymalne nastawy pozwalające osiągnąć ustawioną przez użytkownika temperaturę wewnętrzną zadając optymalną temperaturę zasilania. Dzięki temu zoptymalizowane jest zużycie energii elektrycznej przez pompę i cały czas utrzymany jest optymalny komfort w pomieszczeniach.

Mitsubishi Electric Ecodan

Aplikacja mobilna MELCloud

Dzięki wyposażeniu pomp ciepła w moduł sterowania wi-fi możemy sterować urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie za pomocą telefonu, tabletu lub komputera z dostępem do internetu.

W przypadku innych instalacji od Mitsubishi Electric (np. klimatyzacji, rekuperacji) mamy wygodę sterowania każdym z tych systemów za pomocą jednej aplikacji.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Pompy ciepła powietrze-powietrze – zasady działania i porównanie

Jeszcze kilka lat temu funkcja grzania w klimatyzatorach była dodatkiem, traktowana była tak samo jak na przykład funkcja osuszania. Użytkownicy mogli ogrzewać się klimatyzacją jedynie w okresach przejściowych, kiedy temperatura na zewnątrz oscylowała 0°C.

Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Zaawansowane technologiczne jednostki zewnętrzne klimatyzatorów pełnią funkcję pomp ciepła powietrze-powietrze z opcją chłodzenia. Naszym zdaniem montaż pompy ciepła powietrze-powietrze jest bardzo dobrą alternatywą dla powszechnie uznanych pomp ciepła powietrza-woda. Tutaj chcielibyśmy wręcz podkreślić, że pompy powietrze-powietrze są idealnym rozwiązaniem w przypadku modernizacji ogrzewania lub montażu alternatywnego ogrzewania jakim jest gaz.

Pompa powietrze-powietrze, a powietrze-woda.

Pompa powietrze-powietrze różni się od pompy powietrze-woda tym, że ciepło pozyskane z powietrza zewnętrznego oddawane jest do pomieszczenia poprzez powietrze, a nie wodę płynącą w instalacji CO. Jednostka wewnętrzna nadmuchuje ciepło i ogrzewa pomieszczenia. Jedno i drugie urządzenie zbudowane jest z jednostki zewnętrznej (agregatu) i jednostki wewnętrznej, pomiędzy którymi krąży czynnik chłodniczy.  

Pompa powietrze-powietrze, a klimatyzacja.

A czym różni się pompa powietrze-powietrze od klimatyzatora? Na pierwszy rzut oka niczym. W obydwu przypadkach mamy agregat (jednostkę zewnętrzną wyposażoną w wentylator, sprężarkę i wymiennik) oraz jednostkę wewnętrzną. Najcześciej jednostki wewnętrzne klimatyzatorów i pomp nie różnią się niczym, po prostu są to te same urządzenia. Różnica dotyczy przede wszystkim technologii i wydajności jednostek zewnętrznych. Najbardziej wydajne pompy ciepła (powietrze-powietrze) pracują do – 15 °C bez straty wydajności, a ich zakres pracy sięga nawet -25 °C. W przypadku standardowych klimatyzatorów te parametry mogą być znacznie niższe.

W tym miejscu warto się zatrzymać. Każdy klimatyzator ma funkcję grzania, ale nie każdy klimatyzator można zastosować do ogrzewania całorocznego. Jeżeli zależy nam na stabilnym ogrzewaniu, z bardzo dobrą efektywnością energetyczną. W takiej sytuacji zalecamy urządzenia, których efektywność nie spada do – 15″. 

Nasza opinia. 

Pompy ciepła powietrze-powietrze, w tym klimatyzatory zaliczane są do urządzeń Odnawialnych Źródeł Energii. Decydując się na takie rozwiązanie możesz być pewny, że wybierasz opcję ekologiczną i przyjazną środowisku. Praktyczną zaletą pomp i klimatyzatorów jest możliwość chłodzenia. Z jednego urządzenia będziesz korzystać przez cały rok. 

Jeżeli posiadasz instalację fotowoltaiczną to na bieżąco, w trakcie sezonu grzewczego i letniego korzystasz z wyprodukowanego prądu. Jeżeli latem wychłodzisz pomieszczenia w czasie największego nasłonecznienia, to po pracy (kiedy już produkcja jest mniejsza) korzystasz z pomieszczeń schłodzonych za darmo. 

Montaż klimatyzacji oraz zakup urządzeń są tańsze niż inwestycja w pompę ciepła powietrze-woda, a w szczególności w zakresie modernizacji ogrzewania. Taka instalacja nie wymaga wymiany grzejników, instalacji ogrzewania podłogowego, czy też przeróbek hydraulicznych. Wentylator w jednostce wewnętrznej szybciej rozprowadza ciepłe powietrze niże np. kaloryfery. 

Bezwzględną zaletą pomp powietrze-powietrze jest filtrowanie powietrze. W jednostkach Mitsubishi Electric z serii Diamond zamontowany jest oczyszczacz powietrza! W takiej konfiguracji otrzymujemy źródło chłodu lub ciepła oraz skuteczną filtrację powietrza w domu. Idealne rozwiązanie dla alergików lub użytkowników ceniących oczyszczone i czyste powietrze. Poza tym większość jednostek sterowana jest z wykorzystaniem Wi-Fi, dzięki czemu nie musisz już zastanawiać się nad wyposażaniem się w inteligenty budynek, czy dodatkową automatykę. 

Montaż klimatyzacji i pomp ciepła powietrze-powietrze również możesz rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. 

Naszym zdaniem inwestycja w pompę ciepła powietrze-powietrza lub klimatyzator z wysoką klasą efektywności energetycznej przy -15 °C to bardzo dobry wybór. Jedynym minusem może okazać się głośność nawiewu oraz sterowanie nawiewem jednostki wewnętrznej, jednak chcąc tego uniknąć konieczny jest montaż jednostek z serii Diamond.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji podczas upałów?

W okresie letnim, a zwłaszcza w okresie letnich upałów, klimatyzatory są uważane za integralną część każdego domu i biura. Aby jednak w wydajny i zdrowy sposób korzystać z klimatyzacji warto pamiętać o najważniejszych zasadach jej użytkowania. Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji podczas upałów?

Ustaw odpowiednią temperaturę

Ustawienie odpowiedniej temperatury jest jednym z najważniejszych aspektów użytkowania klimatyzacji podczas upałów. Eksperci zalecają, że różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 6 stopni. Czyli, jeśli na dworze temperatura jest 30 °C, w klimatyzowanym pomieszczeniu warto ustawić 24 °C. W przypadku większych upałów różnica ta może być trochę większa, ale zalecamy by na panelu nie ustawiać temperatury poniżej 23 °C.

Nie kieruj nawiewu na siebie

Temperatura strumienia chłodnego powietrza nawiewanego przez klimatyzator zazwyczaj waha się w granicach od 5 do 14 stopni. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby strumień nie był skierowany bezpośrednio na użytkowników. Zalecamy ustawienie nawiewu klimatyzacji tak aby omijał użytkownika. Zimne powietrze naturalnie opada, dlatego warto skierować nawiew jak najwyżej.

Na rynku dostępne są klimatyzatory wykrywające obecność ludzi w pomieszczeniu. Na przykład Mitsubishi Diamond wykrywa obecność w pomieszczeniu i kieruje nawiew w bezpieczną stronę.

Prawidłowo korzystaj z wentylatora

W ciepłe, lecz nie upalne dni możesz spróbować schłodzić pomieszczenie za pomocą wentylatora wbudowanego w klimatyzator. Zapewni to przyjemną temperaturę, a także zmniejszy opłaty za prąd. Jednak należy pamiętać, że szybkość wentylatora nie powinna być zbyt duża, żeby uniknąć efektu przeciągu. Optymalna szybkość wentylatora to 0,2 m/s, czyli tryb średni na pilocie.

Wyłączaj klimatyzator w pomieszczeniu, z którego nie korzystasz

Aby wykorzystywać klimatyzację efektywnie i oszczędnie wyłączaj klimatyzację, kiedy wychodzisz z pomieszczenia lub domu. Za pomocą programatora czasowego możesz ustawić go tak, aby włączał się tuż przed przyjazdem. W taki sposób upewnisz się, że wejdziesz do schodzonego pomieszczenia. W upalne dni warto wcześniej rozpocząć chłodzenie pomieszczenia.  

Zamknij okna i spuść żaluzje

Światło słoneczne wpadające przez okno może podnieść temperaturę w Twoim domu. Zamykaj okna, zasłaniaj rolety i spuszczaj żaluzje w najgorętszych porach dnia i kiedy nikogo nie ma w domu, aby naturalnie obniżyć temperaturę.

Pamiętaj o regularnych przeglądach i czyszczeniu klimatyzatora

Podczas upałów klimatyzator działa najbardziej intensywnie, właśnie dlatego konieczne jest jego regularne czyszczenie i przegląd. Zanieczyszczony klimatyzator szkodzi zdrowiu, dlatego koniecznie musimy zadbać o jego czystości. Czyszczenie filtrów warto przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku, wystarczy do tego użyć specjalnie dobranych detergentów do przeglądu i konserwacji klimatyzacji, które używane są przez wyspecjalizowane firmy serwisujące klimatyzacje. Przy okazji konserwacji serwis przeprowadzi przegląd i kontrolę klimatyzatora. Specjalista sprawdzi szczelność instalacji, wyczyści kratki nawiewne, dzięki czemu system będzie wydajny i zdrowy dla użytkowników. Przypominamy, że za pomocą naszego sklepu internetowego możesz zamówić przegląd klimatyzacji w 5 minut.

Wybieraj urządzenia wysokiej jakości

Aby mieć pewność, że urządzenie będzie efektywne i sprawne przez lata wybieraj urządzenia wysokiej jakości. Często niektóre modele renomowanych marek, jak np. Mitsubishi Electric MSZ-HR i Mitsubishi Electric MSZ-AP, są niewiele droższe od modeli chińskich marek, ale są znacznie wydajniejsze i bardziej efektywne.

Przestrzeganie tych kilku prostych zasad zapewni prawidłowe korzystanie się z klimatyzatora w czasie upałów. Dzięki temu system klimatyzacji będzie maksymalnie wydajny, a jego użytkowanie zdrowe i przyjemne.

Jeśli nadal masz jakieś pytania związane z używaniem klimatyzacji skontaktuj się z naszymi Fachowcami. Projektując instalację koncentrujemy się przede wszystkim na Twoich potrzebach i Twoim komforcie. Przedstawiamy ofertę, która mieści się w Twoim budżecie.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Pompy ciepła powietrze-woda – zasady działania, zalety i na co warto zwrócić uwagę?

Pompy ciepła powietrze-woda stały się bardzo popularne ze względu na zalety jakie niosą swoim użytkownikom. Przede wszystkim jest to urządzenie korzystające z odnawialnych źródeł energii, czyli użytkownik ogrzewa swój obiekt w sposób ekologiczny i tani. Jednak najbardziej docenianą zaletą jest bezobsługowość i komfort w użytkowaniu. Decydując się na pompę np. Mitsubishi Electric Zubadan z autoadapacją oraz modułem WiFi mamy zapewnioną optymalną pracę pompy ciepła dla budynku. Pompa ciepła „uczy się obiektu” i na podstawie zapisanych parametrów optymalizuje swoją pracę.

Koszty energii jaką pompa potrzebuje do pracy można zminimalizować lub kompletnie zredukować do 0 montując instalację fotowoltaiczną. W tym wypadku istotny jest dobór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej. Pracę pompy można wysterować tak, aby ona bezpośrednio korzystała z wyprodukowanej energii. Dodatkowo w wachlarzu mamy kilka sposobów aby wykorzystać wyprodukowaną ze słońca energię. Jeżeli decydujesz się na montaż pompy ciepła oraz fotowoltaiki, to na etapie zakupu najlepszą inwestycją jest wybór wykwalifikowanych doradców. Pompy ciepła i fotowoltaika są dosyć młodym produktem na rynku, a zarazem bardzo popularnym. Duży popyt spowodował lawinowe zainteresowanie tymi instalacjami, dlatego rynek można podzielić na instalatorów uczących się oraz z doświadczeniem. 

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Dopóki temperatura powietrza zewnętrznego nie przekroczy „zera bezwzględnego” (-273,15 °C), to zgodnie z teorią zawsze można odzyskać z powietrza ciepło. Oczywiście taka temperatura jest niemożliwa ale zależało nam na tym, aby otworzyć Waszą wyobraźnię. Pompa ciepła pożytkuje ciepło jakie skumulowane jest w otaczającym nas powietrzu, za pomocą czynnika chłodniczego transportuje te ciepło do budynku. Za odbiór ciepła z powietrza odpowiedzialna jest jednostka zewnętrzna, a za przekazanie do obiektu jednostka wewnętrzna, czyli cylinder lub hydrobox. Jednostka wewnętrzna, czyli wcześniej wspomniane cylinder lub hydrobox przekazują ciepło do obiegu grzewczego opartego na wodzie czyli grzejników lub ogrzewania podłogowego. 

W przyjaźnie techniczny sposób działanie pompy ciepła obrazuje ten film:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Przede wszystkim, przy wyborze pompy ciepła koniecznie trzeba zwrócić uwagę na specjalistę który pompę dobiera oraz na podstawie jakich przeliczeń. Często spotykamy się z sytuacją, że pompy ciepła są przewymiarowywane i dobierane z bardzo dużym i niepotrzebnym zapasem mocy grzewczej. Taki dobór kompletnie mija się ze specyfiką pracy pompy ciepła. Pamiętajmy, że pompa ciepła jest bardzo precyzyjnym urządzeniem i nie można traktować jej jak kotła na pellet, czy też kocioł gazowy. 

Następnie zwracamy uwagę na produkt. Wpisując w przeglądarkę „pompa ciepła” Google przedstawia nieograniczoną liczbę producentów. My ufamy producentom pomp ciepła, którzy od zawsze byli kojarzeni z produkcją klimatyzatorów oraz systemów klimatyzacyjnych. Sercem pompy ciepła jest sprężarka oraz układ chłodniczy, dlatego producenci kotłów gazowych, którzy bazują na nie swoich technologiach, na pewno mają jeszcze do odrobienia spore zadanie domowe w zakresie optymalnego funkcjonowania układów chłodniczych.

Trzecim krokiem są parametry samego urządzenia. Przede wszystkim zwróć uwagę na:

A czwartym krokiem jest łatwość użytkowania oraz funkcjonalność:

Także koniecznie zwróć uwagę jak długo producent po okresie gwarancji, która standardowo jest pięcioletnia, zapewni dostępność części zamiennych.

Jednym z produktów który spełnia wszystkie powyższe wartości jest Mitsubishi Electric Ecodan.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Jak przygotować dom do fotowoltaiki?

Budowa domu jest jedną z najważniejszych decyzji i tym samym inwestycji w naszym życiu. Na etapie planowania budowy musimy wziąć pod uwagę koszty związane nie tylko z materiałami, ale również uwzględnić późniejsze wydatki. Przede wszystkim są to koszty użytkowania budynku, w tym głównie rachunki za prąd. Instalacja fotowoltaiczna to najlepszy sposób na zminimalizowanie kosztów związanych z energią elektryczną. Powstaje zatem pytanie, jak przygotować dom do fotowoltaiki?

Planowanie budowy a fotowoltaika

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu domu pod montaż instalacji fotowoltaicznej będziemy mogli zminimalizować koszty związane z budową domowej elektrowni słonecznej. Do najważniejszych czynników możemy zaliczyć:

Dobór wielkości instalacji

Zanim instalacja zostanie uwzględniona przez architekta w projekcie, niezbędne jest dobranie jej mocy w taki sposób, by była w stanie sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu. W przypadku nowopowstającego domu, należy wstępnie oszacować przyszłe zużycie na podstawie urządzeń i systemów elektrycznych, np. ogrzewania, znajdującego się w domu oraz liczby mieszkańców.

Lokalizacja budynku a fotowoltaika

Istotne znaczenie ma położenie budynku. Utrudnieniem może okazać się zaciemnienie i brak dostępu do światła. Warto na etapie zakupu działki sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się wysokie drzewa albo inne budowle, które mogą ograniczać pozyskiwanie energii.

Zaprojektowanie dachu a fotowoltaika

Dach to najważniejszy element domu brany pod uwagę przy instalacji fotowoltaicznej. Jego kąt nachylenia powinien wynosić od 30 do 40 stopni. Jeśli kąt nachylenia dachu ma być mniejszy niż 15 stopni, lepszym rozwiązaniem może być budowa osobnej konstrukcji pod instalację fotowoltaiczną. Ponieważ instalacja fotowoltaiczna umieszczona na połaci dachu jest mocowana do więźby dachowej, odpowiednie punkty można rozmieścić już podczas prac dekarskich.

Wybór miejsca montażu falownika

Rozpatrując miejsce montażu falownika należy wziąć pod uwagę kilka istotnych wytycznych. Najlepsze miejsca do montażu falownika, to: kotłownia (najlepiej nie węglowa), garaż, piwnica. Zabronione jest montowanie falownika w miejscu, w którym może być narażony na działanie środków chemicznych, np. żrących kwasów, amoniaku, itd.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Jak wybrać klimatyzację do mieszkania?

Zważając na szeroką ofertę klimatyzatorów dostępnych na rynku wybór odpowiedniego urządzenia może być skomplikowany, szczególnie dla nowych użytkowników. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, dzięki któremu będziesz mógł łatwo wybrać klimatyzację do mieszkania, dopasowaną do Twoich potrzeb.

Typ klimatyzacji

Przede wszystkim warto zastanowić się jaki rodzaj klimatyzacji będzie najbardziej odpowiedni do Twojego mieszkania. Najbardziej popularny jest klimatyzator naścienny. Innym rozwiązaniem jest jednostka kasetonowa z jednostronnym nawiewem oraz klimatyzacja kanałowa, którą instalujemy w zabudowie.

Właściciele wykończonych mieszkań, którzy nie mają ochoty na kucie ścian często wybierają klimatyzację naścienną w systemie split. Takie instalacje są szybko wykonywane i z reguły najtańsze. Klimatyzacja split jest przydatna, kiedy chcemy schłodzić jedno pomieszczenie w mieszkaniu. Natomiast jeśli potrzebujemy klimatyzację w kilku pomieszczeniach i zdecydujemy się zastosowanie systemów split będziemy mieli na elewacji czy balkonie kilka jednostek zewnętrznych. Jeśli obecność kilku agregatów Ci przeszkadza lub nie masz na to miejsca sugerujemy rozważyć rozwiązanie typu multi split.

Klimatyzacja w systemie multi split jest najczęściej wybierana przez naszych Klientów. W tym rozwiązaniu do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć do pięciu lub sześciu jednostek wewnętrznych. Dzięki temu rozwiązaniu np. w przypadku klimatyzowania pięciu pomieszczeń nie musisz szukać miejsca na pięć agregatów. Twoje mieszkanie z zewnątrz wygląda dużo lepiej, Twoje balkony nie są „okupowane” przez jednostki zewnętrzne.

Zastosowanie klimatyzacji kanałowej wymaga wykonania zabudowy, np. zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych bądź zabudowy meblowej. Nad zabudową montujemy jednostkę kanałową, od której odprowadzone są nawiewy do klimatyzowanych pomieszczeń. System kanałowy nie ingeruje w estetykę Twojego mieszkania. Zastosowanie klimatyzacji centralnej nie wyklucza włączenia do systemu innych jednostek wewnętrznych.

Kolejnym elementem, który może wpłynąć na wybór klimatyzacji są wymogi administracji dotyczące montażu klimatyzacji w bloku. Wymagane elementy mogą różnić się w zależności od przepisów uchwalonych przez spółdzielnię lub wspólnotę. W związku z powyższym sugerujemy zapoznać się z nimi jeszcze na początku planowania instalacji w swoim mieszkaniu.  

Jak wybrać klimatyzację do mieszkania?

Wygląd i funkcjonalność

Klimatyzatory domowe różnią się także swoją funkcjonalnością i wyglądem. Nowoczesne jednostki zwykle posiadają takie funkcje jak: wykrywanie obecności, tryb nocny, oczyszczanie powietrza. Także niektóre urządzenia mają unikalne cechy, na które warto zwrócić uwagę. Na przykład Mitsubishi LN-Diamond posiada inteligentny nawiew i-see 3D, który wykrywa obecność i położenie osób w pomieszczeniu oraz odpowiednio reguluje kierunek nawiewu. Co więcej, większość klimatyzatorów posiada szeroką ofertę kolorów, ich dostępność sprawdzisz w naszym sklepie

Jeśli nadal masz jakieś pytania związane z wyborem klimatyzacji skontaktuj się z naszymi Fachowcami. Projektując system koncentrujemy się przede wszystkim na Twoich potrzebach i Twoim komforcie. Przedstawiamy ofertę, która mieści się w Twoim budżecie.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Klimatyzator nie chłodzi, nie załącza się lub kapie z niego?

Nie panikuj, zanim wezwiesz serwis mamy dla Ciebie kilka prostych wskazówek, dzięki którym możesz uniknąć niepotrzebnej interwencji techników. Z Naszego doświadczenia możemy uspokoić tym, że znaczącą część zgłaszanych, drobnych usterek można naprawić we własnym zakresie.

Klimatyzator nie chłodzi:

Ustawienia pilota, czyli aż 6 na 10 tego typu zgłoszeń dotyczy błędnych ustawień pilota. Jeżeli chcesz, aby Twój klimatyzator chłodził, to włącz funkcję COOL (często ikona śnieżynki), jeżeli jednostka ma grzać to opcję HEAT (często ikona słoneczka). Pamiętaj, że w trybie AUTO jednostka może pracować nie tak, jak tego od niej oczekujesz. Odczekaj około 15 minut po poprawnym załączeniu jednostki wewnętrznej, klimatyzator po takim czasie może uzyskać swoje optymalne parametry pracy.

Klimatyzator się nie uruchamia:

A może jednostka klimatyzacyjna w ogóle się nie załączyła? Na początku należy sprawdzić baterie w pilocie. Otwórz tylną klapę pilota, sprawdź czy baterie nie rozlały się, delikatnie je przekręć i zamknij klapę. Następnie po naciśnięciu przycisku POWER, na ekranie pilota powinna wyświetlić się temperatura, tryb w jakim pracuje klimatyzator oraz pozostałe włączone funkcję. Jeżeli tak się nie stało, to proszę wymień baterię w pilocie.

Klimatyzator nie chłodzi, nie załącza się lub kapie z niego?

Pilot działa, jednostka się nie załącza:

Pilot działa a jednostka wciąż się nie załącza? W takim wypadku szukamy źródła zasilania, dla małych i średnich jednostek jest to najczęściej gniazdko 230 V. Jeżeli tak nie jest, to w dobrze opisanej rozdzielnicy znajdziesz bezpiecznik „KLIMA”, „KLIMATYZACJA”; spójrz proszę, czy bezpiecznik jest załączony, (skierowany do góry).

Cieknie z klimatyzatora:

W tej sytuacji niewiele można zdziałać samodzielnie. Przyczyną awarii może być zatkanie odpływu skroplin, nieszczelność na odpływie lub nieszczelność w układzie chłodniczym. Najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie klimatyzatora i zabezpieczenie powierzchni narażonej na uszkodzenia wynikające z zalania, następnie skontaktuj się z nami korzystając z formularza.

Uruchomiłeś klimatyzator i odczuwasz nieprzyjemny zapach? Serwis, serwis, serwis! Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz wykonywany był przegląd i konserwacja klimatyzatora i skorzystaj z naszego formularza. Nie ma reguły, że w jednym urządzeniu nieprzyjemny zapach zacznie się wydobywać po kilku latach, a w innych po kilku miesiącach, czynników może być wiele, sposób jest jeden – przegląd i konserwacja klimatyzacji.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Ile kosztuje montaż klimatyzacji domowej?

Istnieje dużo sposobów podawania cen na montaż klimatyzacji, dlatego często pojawia się pytanie, ile tak naprawdę kosztuje montaż klimatyzacji domowej? Przykładowo, jeśli widzimy ofertę urządzenia Mitsubishi Electric MSZ-EF18VGKB w cenie 1 570 zł najlepiej od razu sprawdzić co zawiera wskazana cena. 

Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?

Po pierwsze musimy uwzględnić to, że klimatyzator składa się z urządzenia wewnętrznego i zewnętrznego. Większy wpływ na cenę zestawu ma zewnętrzna część klimatyzatora, która w przypadku Mitsubishi Electric kosztuje katalogowo około 4 000 zł netto. Zakupu agregatu nie dokonasz jednak bez odpowiednich uprawnień. Oznacza to, że w celu zakupu musisz zwrócić się do odpowiedniej firmy, która dokona także montażu urządzenia.

Dwa urządzenia lub montaż kupione u różnych dostawców oznaczają wiele sfer odpowiedzialności w przypadku napraw gwarancyjnych. W związku z powyższym w przypadku awarii trzeba będzie zamówić firmę serwisową, która zidentyfikuje awarię, a to oznacza dodatkowy koszt. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup i montaż klimatyzatora w jednej firmie usługowej.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji domowej?

Po drugie warto zwrócić uwagę na system, do którego została przeznaczona jednostka. Przedmiotem wspomnianego wyżej ogłoszenia była jednostka Mitsubishi Electric MSZ-EF18VGKB, która jest urządzeniem przeznaczonym wyłącznie do systemu multi split. To znaczy, że musi ona pracować w parze z jeszcze jedną jednostką wewnętrzną. Jeżeli chcesz użyć tej jednostki to początkowe 1 570 zł musisz pomnożyć razy dwa, co daje kwotę 3 140 zł. Także trzeba uwzględnić zakup jednostki zewnętrznej do systemu multi split, której koszt katalogowy wynosi około 6 400 zł netto.

Ostatnią, choć nie mniej ważną kwestią jest instalacja klimatyzacji. Zacznijmy od tego, że aby zachować gwarancję montaż musi być wykonany przez osoby z certyfikatem producenta urządzenia. Dodatkowo osoby te muszą posiadać odpowiednie uprawnienia, szerzej pisaliśmy na ten temat w naszym poradnikuKoszt instalacji to około 2 000 zł (przy jednym urządzeniu).

Podsumowując, na cenę montażu klimatyzacji wpływa wiele czynników i mogą się one różnić w zależności od dostawcy. W związku z powyższym początkowa cena 1 570 zł może wzrosnąć do 13 540 zł lub więcej. Przy zakupach na taką kwotę zapewne chcesz mieć pewność, że wszystko będzie działało bez zarzutu. 

Wybór czy warto zaufać dostawcy, który wabi niską ceną, czy temu, kto oszczędza Twój czas i przedstawia całkowity koszt systemu klimatyzacji bez ukrytych kosztów należy do Ciebie. Naszym zdaniem warto zorganizować wszystko w jednym miejscu u lokalnego dostawcy. 

Zapraszamy do naszego sklepu gdzie ceny są przejrzyste oraz nie zawierają kruczków.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Klimatyzacja split – czym jest i do czego służy?

Klimatyzator split – najbardziej popularny typ klimatyzacji na którą składa się jedna jednostka wewnętrzna (parownik) oraz jedna zewnętrzna (skraplacz). Klimatyzatory split mogą mieć od 2,00 kW, do nawet 28,00 kW mocy chłodniczej. Można je instalować w mieszkaniach, biurach, domach, lokalach usługowych, czy też pomieszczeniach technicznych.

Producenci klimatyzatorów oferują bogaty typoszereg jednostek wewnętrznych:

naścienne – najbardziej popularne i w największym wyborze z oferty, w różnych kolorach i deasingu. Na przykład LG ma w swojej ofercie klimatyzator split ścienny o kształcie obrazu.

kasetonowe – drugi wybór klientów, jednostki instalowane do do stropu, zasłonięte przez sufit podwieszany lub odkryte. Często spotykane w lokalach usługowych oraz pomieszczeniach biurowych. Od pewnego czasu, po wprowadzeniu modeli z jednostronnym nawiewem bardzo popularne w mieszkaniach i domach.

kanałowe – jedyny typ jednostek split (z jedną jednostką wewnętrzną) która może schłodzić więcej niż jedno pomieszczenie. Jedyny wybór w sytuacji kiedy użytkownik zamiarze kompletnie zabudować lub schować jednostkę wewnętrzną.

→ przypodłogowe – idealny wybór na poddaszach lub kiedy zamierzamy intensywnie wykorzystywać klimatyzację do grzania.

Nowoczesne klimatyzatory split poza funkcją chłodzenia są wyposażone w funkcję grzania, oczyszczania powietrza, a niektóre zapewniają nawiew świeżego i przefiltrowanego powietrza. 

Wadą klimatyzatorów split jest brak możliwości chłodzenia kilku pomieszczeń przy wykorzystaniu jednego agregatu, a w przypadku jednostki kanałowej brak możliwości regulacji temperatury w kilku pomieszczeniach. 

Podsumowując, klimatyzacja split jest idealnym rozwiązaniem dla schłodzenia jednego pomieszczenia o dowolnym rozmiarze. W naszym sklepie internetowym znajdziesz bogatą ofertę najlepszych klimatyzatorów split na rynku.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość
Zadzwoń do nas
Zamknij