
Pompy ciepła powietrze-powietrze – zasady działania i porównanie
Jeszcze kilka lat temu funkcja grzania w klimatyzatorach była dodatkiem, traktowana była tak samo jak na przykład funkcja osuszania. Użytkownicy mogli ogrzewać się klimatyzacją jedynie w okresach przejściowych, kiedy temperatura na zewnątrz oscylowała 0°C.
Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Zaawansowane technologiczne jednostki zewnętrzne klimatyzatorów pełnią funkcję pomp ciepła powietrze-powietrze z opcją chłodzenia. Naszym zdaniem montaż pompy ciepła powietrze-powietrze jest bardzo dobrą alternatywą dla powszechnie uznanych pomp ciepła powietrza-woda. Tutaj chcielibyśmy wręcz podkreślić, że pompy powietrze-powietrze są idealnym rozwiązaniem w przypadku modernizacji ogrzewania lub montażu alternatywnego ogrzewania jakim jest gaz.
Pompa powietrze-powietrze, a powietrze-woda.
Pompa powietrze-powietrze różni się od pompy powietrze-woda tym, że ciepło pozyskane z powietrza zewnętrznego oddawane jest do pomieszczenia poprzez powietrze, a nie wodę płynącą w instalacji CO. Jednostka wewnętrzna nadmuchuje ciepło i ogrzewa pomieszczenia. Jedno i drugie urządzenie zbudowane jest z jednostki zewnętrznej (agregatu) i jednostki wewnętrznej, pomiędzy którymi krąży czynnik chłodniczy.
Pompa powietrze-powietrze, a klimatyzacja.
A czym różni się pompa powietrze-powietrze od klimatyzatora? Na pierwszy rzut oka niczym. W obydwu przypadkach mamy agregat (jednostkę zewnętrzną wyposażoną w wentylator, sprężarkę i wymiennik) oraz jednostkę wewnętrzną. Najcześciej jednostki wewnętrzne klimatyzatorów i pomp nie różnią się niczym, po prostu są to te same urządzenia. Różnica dotyczy przede wszystkim technologii i wydajności jednostek zewnętrznych. Najbardziej wydajne pompy ciepła (powietrze-powietrze) pracują do – 15 °C bez straty wydajności, a ich zakres pracy sięga nawet -25 °C. W przypadku standardowych klimatyzatorów te parametry mogą być znacznie niższe.
W tym miejscu warto się zatrzymać. Każdy klimatyzator ma funkcję grzania, ale nie każdy klimatyzator można zastosować do ogrzewania całorocznego. Jeżeli zależy nam na stabilnym ogrzewaniu, z bardzo dobrą efektywnością energetyczną. W takiej sytuacji zalecamy urządzenia, których efektywność nie spada do – 15″.
Nasza opinia.
Pompy ciepła powietrze-powietrze, w tym klimatyzatory zaliczane są do urządzeń Odnawialnych Źródeł Energii. Decydując się na takie rozwiązanie możesz być pewny, że wybierasz opcję ekologiczną i przyjazną środowisku. Praktyczną zaletą pomp i klimatyzatorów jest możliwość chłodzenia. Z jednego urządzenia będziesz korzystać przez cały rok.
Jeżeli posiadasz instalację fotowoltaiczną to na bieżąco, w trakcie sezonu grzewczego i letniego korzystasz z wyprodukowanego prądu. Jeżeli latem wychłodzisz pomieszczenia w czasie największego nasłonecznienia, to po pracy (kiedy już produkcja jest mniejsza) korzystasz z pomieszczeń schłodzonych za darmo.
Montaż klimatyzacji oraz zakup urządzeń są tańsze niż inwestycja w pompę ciepła powietrze-woda, a w szczególności w zakresie modernizacji ogrzewania. Taka instalacja nie wymaga wymiany grzejników, instalacji ogrzewania podłogowego, czy też przeróbek hydraulicznych. Wentylator w jednostce wewnętrznej szybciej rozprowadza ciepłe powietrze niże np. kaloryfery.
Bezwzględną zaletą pomp powietrze-powietrze jest filtrowanie powietrze. W jednostkach Mitsubishi Electric z serii Diamond zamontowany jest oczyszczacz powietrza! W takiej konfiguracji otrzymujemy źródło chłodu lub ciepła oraz skuteczną filtrację powietrza w domu. Idealne rozwiązanie dla alergików lub użytkowników ceniących oczyszczone i czyste powietrze. Poza tym większość jednostek sterowana jest z wykorzystaniem Wi-Fi, dzięki czemu nie musisz już zastanawiać się nad wyposażaniem się w inteligenty budynek, czy dodatkową automatykę.
Montaż klimatyzacji i pomp ciepła powietrze-powietrze również możesz rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Naszym zdaniem inwestycja w pompę ciepła powietrze-powietrza lub klimatyzator z wysoką klasą efektywności energetycznej przy -15 °C to bardzo dobry wybór. Jedynym minusem może okazać się głośność nawiewu oraz sterowanie nawiewem jednostki wewnętrznej, jednak chcąc tego uniknąć konieczny jest montaż jednostek z serii Diamond.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomość