
Pompy ciepła powietrze-woda – zasady działania, zalety i na co warto zwrócić uwagę?
Pompy ciepła powietrze-woda stały się bardzo popularne ze względu na zalety jakie niosą swoim użytkownikom. Przede wszystkim jest to urządzenie korzystające z odnawialnych źródeł energii, czyli użytkownik ogrzewa swój obiekt w sposób ekologiczny i tani. Jednak najbardziej docenianą zaletą jest bezobsługowość i komfort w użytkowaniu. Decydując się na pompę np. Mitsubishi Electric Zubadan z autoadapacją oraz modułem WiFi mamy zapewnioną optymalną pracę pompy ciepła dla budynku. Pompa ciepła „uczy się obiektu” i na podstawie zapisanych parametrów optymalizuje swoją pracę.
Koszty energii jaką pompa potrzebuje do pracy można zminimalizować lub kompletnie zredukować do 0 montując instalację fotowoltaiczną. W tym wypadku istotny jest dobór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej. Pracę pompy można wysterować tak, aby ona bezpośrednio korzystała z wyprodukowanej energii. Dodatkowo w wachlarzu mamy kilka sposobów aby wykorzystać wyprodukowaną ze słońca energię. Jeżeli decydujesz się na montaż pompy ciepła oraz fotowoltaiki, to na etapie zakupu najlepszą inwestycją jest wybór wykwalifikowanych doradców. Pompy ciepła i fotowoltaika są dosyć młodym produktem na rynku, a zarazem bardzo popularnym. Duży popyt spowodował lawinowe zainteresowanie tymi instalacjami, dlatego rynek można podzielić na instalatorów uczących się oraz z doświadczeniem.
Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?
Dopóki temperatura powietrza zewnętrznego nie przekroczy „zera bezwzględnego” (-273,15 °C), to zgodnie z teorią zawsze można odzyskać z powietrza ciepło. Oczywiście taka temperatura jest niemożliwa ale zależało nam na tym, aby otworzyć Waszą wyobraźnię. Pompa ciepła pożytkuje ciepło jakie skumulowane jest w otaczającym nas powietrzu, za pomocą czynnika chłodniczego transportuje te ciepło do budynku. Za odbiór ciepła z powietrza odpowiedzialna jest jednostka zewnętrzna, a za przekazanie do obiektu jednostka wewnętrzna, czyli cylinder lub hydrobox. Jednostka wewnętrzna, czyli wcześniej wspomniane cylinder lub hydrobox przekazują ciepło do obiegu grzewczego opartego na wodzie czyli grzejników lub ogrzewania podłogowego.
W przyjaźnie techniczny sposób działanie pompy ciepła obrazuje ten film:
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?
Przede wszystkim, przy wyborze pompy ciepła koniecznie trzeba zwrócić uwagę na specjalistę który pompę dobiera oraz na podstawie jakich przeliczeń. Często spotykamy się z sytuacją, że pompy ciepła są przewymiarowywane i dobierane z bardzo dużym i niepotrzebnym zapasem mocy grzewczej. Taki dobór kompletnie mija się ze specyfiką pracy pompy ciepła. Pamiętajmy, że pompa ciepła jest bardzo precyzyjnym urządzeniem i nie można traktować jej jak kotła na pellet, czy też kocioł gazowy.
Następnie zwracamy uwagę na produkt. Wpisując w przeglądarkę „pompa ciepła” Google przedstawia nieograniczoną liczbę producentów. My ufamy producentom pomp ciepła, którzy od zawsze byli kojarzeni z produkcją klimatyzatorów oraz systemów klimatyzacyjnych. Sercem pompy ciepła jest sprężarka oraz układ chłodniczy, dlatego producenci kotłów gazowych, którzy bazują na nie swoich technologiach, na pewno mają jeszcze do odrobienia spore zadanie domowe w zakresie optymalnego funkcjonowania układów chłodniczych.
Trzecim krokiem są parametry samego urządzenia. Przede wszystkim zwróć uwagę na:
- Moc grzewcza w niskich temperaturach, czyli jaką wydajność będzie miała Twoja pompa w niskich temperaturach, na przykład -10°C.
- Współczynnik COP, czyli parametr efektywności energetycznej urządzenia, a prostymi słowami mówiący nam o tym, ile ciepła wytworzy pompa ciepła z 1kW energii elektrycznej. Ten parametr trzeba porównywać pomiędzy różnymi produktami dla konkretnych temperatur zewnętrznych. Tutaj zalecamy porównanie również dla temperatury -10°C. Jeżeli producent nie podaje COP dla takiej temperatury, to naszym zdaniem coś jest już nie okej.
- Istotny jest poziom hałasu jednostki zewnętrznej, która nie powinna uprzykrzać życia przyszłym użytkownikom oraz ich sąsiadom.
A czwartym krokiem jest łatwość użytkowania oraz funkcjonalność:
- Interfejs sterownika powinien być praktyczny i przyjazny.
- Najlepiej aby pompa ciepła adaptowała się do budynku, w którym ma pracować i optymalizowała swoją pracę.
Także koniecznie zwróć uwagę jak długo producent po okresie gwarancji, która standardowo jest pięcioletnia, zapewni dostępność części zamiennych.
Jednym z produktów który spełnia wszystkie powyższe wartości jest Mitsubishi Electric Ecodan.

skontaktuj się z naszym fachowcem!
Wyślij wiadomość