System: Mitsubishi Electric, system VRF CITY MULTI o mocy 61,5 kW, 10 jednostek kanałowych, 2 jednostki kasetonowe; klimatyzator split do serwerowni Mitsubishi Electric; 5 pomp ciepła Mitsubishi Electric Zubadan, każda o mocy 23 kW; 3 centrale wentylacyjne Komfovent z agregatami skraplającymi Mitsubishi Electric;  urządzenia grzewczo-wentylacyjne Flowair

Wyzwanie: Inwestorowi zależało na nowoczesnych instalacjach komfortu oraz ogrzewania w 100% wykorzystujących odnawialne źródła energii. Również estetyka montażu miała znaczenie, ponieważ Inwestor zamierzał korzystać z obiektu dla własnych celów.

Projekt menedżer: Michał Kaput, michal@fu-fachowiec.pl, 503350238

Pierwszym dylematem Inwestora był wybór źródła ciepła do obiektu, który w związku z połóżeniem nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej i gazu. Przekonaliśmy Inwestora do wyboru pomp ciepła, które w połączeniu w przyszłości z fotowoltaiką pozwolą uniezależnić się od cen paliw. Wszystkie urządzenia dopasowaliśmy do niskotemperaturowego źródła ciepła.

Realizacja obejmowała wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej i klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych oraz apartamencie, wentylacji mechanicznej i ogrzewania hali poprzez aparaty grzewczo-wentylacyjne, a także montaż pomp ciepła powietrze-woda. 

Podczas rozmów z Inwestorem przeprowadziliśmy dokładną analizę producentów pomp ciepła obecnych na polskim rynku. Na podstawie parametrów technicznych porównaliśmy zużycie energii elektrycznej oraz punkty biwalentne zaproponowanych rozwiązań. Inwestor zdecydował się na wybór pomp ciepła Mitsubishi Electric serii Zubadan przede wszystkim ze względu na najmniejszy spadek wydajności w niskich temperaturach w porównaniu do konkurencji.

Instalacja pomp ciepła

Zapotrzebowanie na ciepło w budynku pokrywają dwie kaskady pomp ciepła. Pierwsza składająca się z 2 pomp ciepła Zubadan o mocy 23 kW obsługuje część biurową oraz zapewnia ciepłą wodę użytkową. Druga to 3 pompy ciepła Zubadan o mocy 23 kW obsługujące warsztat i myjnię. Zastosowana technologia pozwala na nieprzerwaną pracę do -25°C. Sterowanie temperaturą odbywa się automatycznie poprzez bezprzewodowe termostaty Mitsubishi Electric, bez konieczności ingerencji w układ przez Użytkownika.

Praca pomp ciepła w kaskadzie umożliwia optymalizację efektywności przez automatyczne sterowanie pojedynczymi urządzeniami przy obciążeniu częściowym. Co więcej, równomierny rozkład roboczogodzin wszystkich pomp ciepła, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo – w razie usterki nastąpi automatyczne włączenie dostępnych pomp ciepła.

Instalacja klimatyzacji

Projekt aranżacji wnętrz biurowych oraz apartamentu wymagał od nas zastosowania niewidocznych rozwiązań, dlatego zastosowaliśmy klimatyzatory kanałowe. W części biurowej nad sufitem ażurowym zamontowaliśmy jednostki kanałowe połączone z przewodami wentylacyjnymi i nawiewnikami wykończonymi w kolorze czarnym. Dzięki temu pomimo otwartego sufitu stały się niewidoczne. W apartamencie zastosowaliśmy minimalistyczne nawiewniki szczelinowe w kolorze zabudowy. Nowoczesny i elegancki wystrój wnętrz dopełniliśmy poprzez montaż zgrabnych sterowników przewodowych w kolorze czarnym.

Zastosowaliśmy system klimatyzacji VRF producenta Mitsubishi Electric, który pozwala na dalszą pracę systemu nawet przy awarii jednej z jednostek wewnętrznych. System klimatyzacji może również zapewniać ogrzewanie pomieszczeń, co wykorzystaliśmy podczas wygrzewania budynku w pierwszej fazie rozruchu systemów HVAC.

Wszystkie agregaty i centrale wentylacyjne zlokalizowaliśmy na dachu budynku, dzięki czemu nie zaburzyliśmy estetykę zewnętrzną budynku.

W warsztacie oraz myjni świeże powietrze oraz odpowiednia temperatura są zapewniona poprzez system zdecentralizowanych urządzeń grzewczo wentylacyjnych. Urządzenia nie zaburzają przestrzeni poprzez brak kanałów wentylacyjnych. Wszystkie urządzenia są sterowane za pomocą jednego sterownika z ekranem dotykowym.