Rekuperacja czym jest i jak działa

Rekuperacja – czym jest i jak działa?

Rekuperacja to innymi słowy energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. System ten zapewnia dostarczenie świeżego powietrza zewnętrznego do domu i wyciągnięcie zużytego powietrza z domu. W odróżnieniu od zwykłej wentylacji, rekuperacja jest energooszczędnym rozwiązaniem, ponieważ odzyskuje energię z powietrza wywiewanego z domu i przekazuje ją do powietrza nawiewanego do domu. Latem odzyskujemy chłód, a zimą ciepło. 

Jak działa rekuperacja?

Działanie rekuperacji polega na tym, że za pomocą wymiennika przekazuje energię do  świeżego powietrza napływającego do pomieszczenia z powietrza wywiewanego. W ten sposób zmniejszane są straty ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń. Każdy rekuperator wyposażony jest w system filtrów. Wymieniając zużyte powietrze na świeże, system rekuperacji dodatkowo oczyszcza go od zanieczyszczeń, smogu i alergenów.

Warunki Techniczne WT2021

Zgodnie z Warunkami Technicznymi WT2021 nowobudowane domy muszą spełniać poszczególne wymogi dotyczące zapotrzebowania na energię. Aby sprostać nowym wymaganiom, nawet bardzo dobre ogrzewanie samo w sobie nie wystarczy, koniecznie musi być wykorzystywana instalacja OZE. W związku z tym większość osób decyduje się na montaż rekuperacji, która jest jednym z najważniejszych elementów wymogów WT2021.

Korzyści rekuperacji

Poza energetycznymi korzyściami, czyli oszczędnością na rachunkach mamy inne korzyści płynące z posiadania rekuperacji w domu.

Filtracja powietrza

Przede wszystkim rekuperacja skutecznie filtruje i oczyszcza powietrze od zanieczyszczeń, zapachów i alergenów. A także, niektórzy producenci oferują wysokiej jakości filtry, które zatrzymują SMOG w domu.

Brak kominów grawitacyjnych

Posiadając rekuperację nie musisz budować kominów grawitacyjnych które zajmują dużo miejsca. Dzięki temu mamy możliwość dowolnej aranżacji wnętrz.

Możliwość regulacji ilości powietrza

Każdy rekuperator wyposażony jest w sterownik, dlatego istnieje możliwość zmniejszania i zwiększania ilości nawiewanego powietrza. Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje i nie korzystasz z pomieszczeń wówczas wystarczy, że delikatnie przewietrzysz dom. Zapraszając gości do siebie, zawsze możesz sobie zapewnić zapas odpowiedniej ilości świeżego powietrza. 

Odzysk energii

Rekuperator odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza i ogrzewa im powietrze zewnętrzne. W związku z tym dom ma niższe zapotrzebowanie na ciepło i spełnia WT2021.

Zdrowie

Dzięki nowoczesnej technologii rekuperacja codziennie i całorocznie zapewnia świeże powietrze w domu, tym samym poprawiając jakość i głębokość snu.

Podsumowując, sprawna rekuperacja zapewnia dużo korzyści dla użytkowników – np. świeże powietrze, oszczędzanie i ekologia. Warto jednak pamiętać, że sprawność systemu w dużym stopniu zależy od poprawnie przygotowanego projektu, doboru produktu oraz montażu. Aby zapewnić maksymalną efektywność rekuperacji nasza firma bazuje się na rekuperatorach Zhender i Mitsubishi Electric.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Może Cię zainteresować

Zadzwoń do nas
Zamknij