Jak dobrać moc klimatyzacji do powierzchni pomieszczenia

Jak dobrać moc klimatyzacji do powierzchni pomieszczenia?

Prawidłowo dobrana moc klimatyzacji jest bardzo istotna dla zapewnienia komfortu w danym pomieszczeniu. Zadaniem dobrze dobranego klimatyzatora poza tym, że urządzenie zapewnieni nastawioną temperaturę, jest także zachowanie jego efektywności energetycznej. Istotnym aspektem poza samą mocą jest dobór odpowiedniego typu urządzenia. Właśnie dlatego w ofercie producentów mamy do dyspozycji jednostki naścienne, kanałowe, przypodłogowe i kasetonowe.

Jak dobrać urządzenie samodzielnie?

Zyski ciepła w pomieszczeniach takich jak salon, salon z aneksem kuchennym, czy też sypialnia najczęściej nie wykraczają poza standard. Dlatego można zastosować przelicznik 30W lub 35W na 1 m³ pomieszczenia. Biorąc pod uwagę standardy mocy podstawowych jednostek to dyspozycji mamy klimatyzatory o mocach chłodniczych 2,5 kW; 3,5 kW, czy na przykład 5,0 kW. Wówczas pomieszczenia do 30 m² można obsłużyć urządzeniami o mocy 2,5 kW, pomieszczenia o powierzchni 40 m² schłodzimy klimatyzatorami o mocy 3,5 kw, a 5,00 kW powinny być wystarczające do 60 m². Radzimy aby dobór wykonany na podstawie powyższych wskazówek potwierdzić u specjalisty. Profesjonalne firmy przy dobrze zawsze kierują się zyskami ciepła i ich dobory są najbardziej poprawne.

 Czy kilka pomieszczeń w jednym mieszkaniu schłodzimy jednym klimatyzatorem?

Dobierając klimatyzator korzystając z wcześniej opisanych wskazówek koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, że dotyczą one pomieszczenia, a nie całego mieszkania. Jeżeli powierzchnia mieszkania wynosi 50 m² i podzielone jest na dwie sypialnie i salon z aneksem, to nie zalecamy doboru klimatyzatora do całej powierzchni, tylko do jednego z pomieszczeń. Czasami układ mieszkania, jego usytuowanie oraz takie zabezpieczenia jak rolety powodują, że jednym klimatyzatorem uzyskujemy komfort w całym lokalu. Jednak nie jest to uwarunkowane mocą chłodniczą urządzenia, a właśnie warunkami mieszkania. Przy pootwieranych drzwiach do wszystkich sypialni, ograniczeniu nasłonecznienia oraz ciągłej pracy urządzenia, może okazać się, że w całym mieszkaniu odczujemy komfortową temperaturę. Jednak nie jest to reguła, a moc klimatyzatora powinna być dobrana do powierzchni, którą faktycznie on będzie chłodził.

Jak przeprowadza się poprawnie dobór mocy chłodniczej?

Profesjonaliści dobierają moce chłodnicze uwzględniając zyski ciepła pochodzące od przegród zewnętrznych, nasłonecznienia okien, urządzeń oraz ludzi przebywających w danym pomieszczeniu. Wykorzystują do tego specjalne programy doborowe lub wyliczają to z odpowiednich wzorów. Prawidłowo przeprowadzony dobór zapewnia adekwatne zużycie energii oraz osiągnięcie zadanej temperatury w odpowiednio krótkim czasie. Sprężarka jednostki zewnętrznej przy prawidłowym doborze mocy chłodniczych pracuje przy najlepszych parametrach, co ma znaczący wpływ na jej żywotność.

Przewymiarowanie – częste i niepotrzebne.

Częstą praktyką jest dobór urządzenia „na oko”. Rutyna instalatorów często zachęca do dobierania klimatyzatorów na zasadzie: wszędzie tak działa to i tu zadziała. Na przestrzeni lat producenci ulepszają technologię Inwerterową, dlatego klimatyzatory są w stanie w bardzo precyzyjny sposób reagować na potrzeby chłodzenia. Dodatkowo nowe budownictwa charakteryzuje się bardzo dobrym ociepleniem, a to ma ogromne znaczenie w dobrze mocy chłodniczej. Na przykład 20 lat temu, do pomieszczenia 30 m² konieczny był dobór urządzenia o większej mocy niż obecnie ze względu na gorszą izolacyjność ścian i okien. 

Podsumowanie

Dla uzyskania najlepszego efektu zalecamy dobór mocy oraz typu urządzenia przez specjalistów. Producenci „stają na głowie” aby ich klimatyzatory były coraz bardziej wydajne i energooszczędne. Dlatego warto z tego korzystać i rozmawiać ze specjalistami, którzy mają doświadczenie ale także odświeżają swoją wiedzę na corocznych szkoleniach producenckich. Odpowiedni dobór klimatyzatora lub systemu oraz profesjonalny montaż to 99% końcowego sukcesu.

Masz więcej pytań,

skontaktuj się z naszym fachowcem!

Wyślij wiadomość

Może Cię zainteresować

Zadzwoń do nas
Zamknij